“Açıkça Anayasa’nın İhlali”

4 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi tarafından ihlal kararı verilmiş ve TİP Milletvekili Can Atalay’ın tahliyesi bekleniyordu. Ancak tahliye kararı mahkeme tarafından verilmedi. Tahliye kararı verilmemesinin üzerine de Yargıtay, Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Çanakkale Barosu tarafından uygulamaya tepki gösterilirken, “Anayasa’nın yargı erki tarafından ihlal edildiği gün” ifadeleri kullanıldı.

Çanakkale Barosu’nun açıklamasında “Hiç şüphesiz bugün Türk hukuk tarihine ‘Anayasa’nın bizzat yargı erki tarafından ihlal edildiği gün’ olarak geçecektir” ifadeleri yer aldı.

Hak ihlallerinin sonuçlarını ortadan kaldırmaktır”

Çanakkale Barosu’nun sosyal medya hesabından yayımlanan açıklamada “Yargıtay 3’nci Ceza Dairesi tarafından, Anayasa Mahkemesi’nin meslektaşımız Can Atalay’ın başvurusu kapsamında verdiği hak ihlali kararına uyulmamasına ve anayasa mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir. Bilindiği üzere Anayasa’mızın 153’ncü maddesine göre Anayasa Mahkemesi kararları kesin olup; yasama yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını, gerçek ve tüzel kişileri bağlar.

Dolayısıyla gerek yargılamayı yapan Ağır Ceza Mahkemesi’nin gerekse Yargıtay 3’ncü Ceza Dairesi’nin anayasal hükümlülüğü, Anayasa Mahkemesi’nin kararının uygunluğunu ve yerindeliğini tartışmak değil, mahkemenin tespit ettiği hak ihlallerinin sonuçlarını ortadan kaldırmaktadır.

Ceza Hukuku açısından da suçtur”

Bu sebeplerle Anayasa Mahkemesi’nin meslektaşımız Can Atalay hakkındaki hak ihlali kararına uymayarak, üstüne kararı veren yargıçlar hakkında suç duyurusunda bulunulması açıkça Anayasa’nın ihlali olduğu gibi ceza hukuku açısından da suçtur.

Hiç şüphesiz bugün Türk hukuk tarihine ‘Anayasa’nın bizzat yargı erki tarafından ihlal edildiği gün’ olarak geçecektir” ifadeleri yer aldı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 09/11/2023, Thursday günü yayınlandı, 211 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com