“Bu yanlıştan bir an önce dönülmeli”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, 2023 yılı sonuna kadar oda kaydı bulunan emekli çiftçilerin, Resmi Gazete’de yayınlanarak açıklanan 5.000 liralık ikramiyeden faydalanamayacaklarını belirtti.

Resmi Gazete’de yayınlanarak, emeklilere verilen 5.000 liralık ikramiyeden çalışan emekliler mahrum bırakılmıştı.

5.000 liralık destek, şartları karşılayabilen emeklilere verileceğine yönelik açıklanmıştı. Çanakkale Ziraat Odası Başkanı Ufuk Ünver, 2023 yılı sonuna kadar oda kaydı bulunan çiftçilerin, 5.000 liralık ikramiyeden faydalanamayacaklarını belirtti. Konuyla ilgili değerlendirmesini aktaran Ziraat Odası Başkanı Ünver, bu uygulamanın haksız ve yanlış bir uygulama olduğunu ifade etti. Ziraat Odası Başkanı Ünver; “7.500 lira maaş ile bugün geçinebilen emekli olduğunu düşünmüyorum. Bugünün şartlarında bir ev kirası 10.000-15.000 lira olduğu yerde, bir kilo kıyma 450-500 lira olduğu yerde kimsenin 7.500 lira ile geçinemeyeceği bir gerçektir” dedi.

Emeklilerimize verilen 7.500 liralık maaş yetmiyor”

Başkan Ünver; “2023 yılı sonuna kadar oda kaydı bulunan tüm çiftçiler, devletimizin vermiş olduğu 5.000 liralık yardımdan faydalanamayacaklar. Hiçbir emekli bu yardımdan mahrum bırakılamaz. Tüm emekliler, uzun yıllar iş hayatlarında verdikleri emeklerin karşılığını, emeklilik hayatlarında rahat bir yaşam sürerek almak istiyor. Çiftçilerimiz ya da farklı sektörlerde çalışan emeklilerimiz, bu zor koşullarda ülke ekonomisine ve kendi ekonomilerine katkıda bulunuyorlar. Ancak emeklilerimize verilen 7.500 liralık maaş yetmiyor, emeklilerimiz de çalışmak zorunda kalıyorlar. Emeklilerimize verilen 5.000 liralık yardımdan çalışan emeklilerimizin kapsam dışı bırakılması bizleri çok üzdü. Çünkü 7.500 lira maaş ile bugün geçinebilen emekli olduğunu düşünmüyorum. Bugünün şartlarında bir ev kirası 10.000-15.000 lira olduğu yerde, bir kilo kıyma 450-500 lira olduğu yerde kimsenin 7.500 lira ile geçinemeyeceği bir gerçektir. Devletimizin çalışan vatandaşlarımıza mükafat vermesi gerekirken, bu şekilde ceza vermesi bizleri üzdü. Dolayısıyla yapılan bu uygulamanın haksız ve yanlış bir uygulama olduğunu düşünüyoruz. Çalışan, üreterek ülke ekonomisine katkıda bulunan vatandaşlarımıza destek verilmesi gerekiyor. Üreticilerimizin bu şekilde önü kesilip, cezalandırılmamaları gerektiğine inanıyoruz. Umarız bu yanlıştan bir an önce dönülür ve çalışan emeklilerimiz de teşvik edilir” ifadelerini kullandı.

Baykal Sağlam


Bu haber 07/11/2023, Tuesday günü yayınlandı, 481 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com