Türkiye’den de görülen Kuzey Işıkları nasıl oluşur?

4 weeks önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz gün gece saatlerinde Türkiye’nin birçok ilinde gökyüzü kırmızıya büründü. Kuzey Işıkları olarak bilinen bu doğa olayının Kuzey kutbuna yakın yerlerde görülmesine karşın Türkiye’den de görülebilmesi şaşkınlık yarattı.

Kuzey ışıkları, veya bilimsel adıyla “Aurora Borealis,” Kuzey Yarımküre’de gözlemlenebilen doğa olaylarından biridir. Bu olay, atmosferdeki yüksek enerjili parçacıkların dünya manyetik alanı tarafından yönlendirilerek atmosferin üst tabakalarına çarpması sonucu meydana gelir.

Kuzey ışıkları, genellikle kutup bölgeleri yakınında, özellikle Kuzey Kutbu yakınlarında görülür. Bu olay sırasında atmosferdeki gazların etkisiyle renkli ışık şölenleri oluşur. Kuzey ışıkları yeşil, pembe, mor ve kırmızı gibi farklı renklerde olabilir. Bu renkler, atmosferdeki farklı gazların etkisiyle ortaya çıkar.

Kuzey ışıkları, gözlemleyenler için büyüleyici bir doğa olayıdır ve fotoğrafçılar, gezginler ve gökyüzü gözlemcileri için popüler bir konudur. Aynı şekilde Güney Yarımküre’de benzer bir fenomen olan “Aurora Australis” veya Güney Işıkları da görülebilir. Kuzey ve Güney ışıkları, dünyanın manyetik alanı ve güneş rüzgarları gibi faktörlerin etkileşimi sonucu meydana gelir.

Haber Merkezi


Bu haber 06/11/2023, Monday günü yayınlandı, 363 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com