“Önlük Değil İkramiye İstiyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi tarafından PTT önünde basın açıklaması gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen açıklamada eğitimcilerin yaşadığı ekonomik sorunlara dikkat çekildi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 24 Kasım’da öğretmenlere önlük hediye edilecek olmasına tepki gösteren Türk Eğitim-Sen üyeleri “Önlük Değil İkramiye İstiyoruz” dedi.

Türk Eğitim Sen tarafından, eğitimcilere 24 Kasım’da ikramiye verilmesine ilişkin kanun teklifi hazırlandı. Teklif, basın açıklamasının ardından PTT aracılığıyla milletvekillerine gönderildi.

“Ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir”

Türk Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Resul Demirbaş; “Her 24 Kasım’da göğsümüz kabarır, heyecanlanırız. Ancak bir tarafımızda buruktur. Çünkü; öğretmenlerin başta sorumluluk mevkiinde bulunanlar olmak üzere toplumda hak ettiği itibarı görmediğini düşünüyor, toplumdaki saygınlıklarının artırılması noktasında yeterli çabanın gösterilmediğine şahit oluyoruz. Bugün sadece asgari ücretliler, dar ve sabit gelirliler değil, kamu çalışanları da ekonomik daralmışlıktan nasibini almıştır. 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 13 bin 334 TL, yoksulluk sınırı 43 bin 433 TL’ye ulaşmıştır. Yılsonu itibarıyla maaşlardaki erimenin yüzde 30-35 aralığında olması beklenmektedir. Buna karşın ülkemizde 9/1 derecedeki bir öğretmen aylık 22 bin 852 TL, 5/3 derecedeki bir öğretmen aylık 24 bin 319 TL, 1/4 derecedeki bir öğretmen aylık 25 bin 112 TL ücret almaktadır. Öğretmenler maaşları ile ancak iki Cumhuriyet Altını alabilmektedir. İşte tüm bu rakamlar eğitim çalışanlarının ekonomik çaresizlik içinde olduğunu göstermektedir.

“Önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmuyoruz”

Bilindiği gibi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde öğretmenlerimize Milli Eğitim Bakanlığı tarafından “beyaz önlük” hediye edileceği kamuoyuna açıklandı. Biz ise, eğitim çalışanlarının “öğrenci-veli şiddetine maruz kalma”, “liyakatsiz yönetici atamaları”, “tayin ve nakil başta olmak üzere özlük hakları”, “ekonomik çaresizlik”, “adaletsiz uygulamalar”, “mesleki imaj zedelenmesi”, “kariyer sınavı” gibi acil çözüm bekleyen önemli sorunları varken, kamuoyunun önlük gibi suni bir tartışma ile meşgul edilmesini doğru bulmadığımızı dile getirerek bir öneride bulunmuştuk; 24 Kasım’da önlük değil, ikramiye istiyoruz.

“Toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır”

Bu kapsamda sendikamız; öğretmenlerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemelere gidilmesinin ilk adımı olarak her 24 Kasım tarihinde öğretmenleri motive etmek ve ekonomik bakımdan desteklemek adına bir maaş ikramiye verilmesini içeren Kanun Teklifi hazırladı. Milletvekillerine gönderdiğimiz mektubumuzda ekonomik sorunlarına bir nebze de olsa sembolik katkı sağlayacak olan bu Kanun Teklifine sahip çıkmalarını ve destek vermelerini bekliyoruz. Geleceğimizi yetiştiren eğitimcilerimizi mutlu, huzurlu ve motivasyonu yüksek kılmak devletimizin ve toplumumuzun en asli sorumluluklarındandır.”

Esra İrem Özer

 


Bu haber 06/11/2023, Monday günü yayınlandı, 614 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com