Kara Cuma nasıl ortaya çıktı?

4 weeks önce Güncel
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kara Cuma, Amerika Birleşik Devletleri’nde Şükran Günü’nden sonra gelen ilk cuma günüdür. Noel alışveriş sezonunun başlangıcı olarak kabul edilir ve mağazalar tarafından büyük indirimler yapılır.

Kara Cuma’nın ortaya çıkışı hakkında iki farklı teori vardır. İlk teoriye göre, terim ilk olarak 1869’da, Jay Gould ve Jim Fisk’in altın fiyatını manipüle ederek çöküş yarattığı olaydan sonra kullanılmıştır. Bu olaydan sonra, Wall Street’te yaşanan kargaşa ve kaos, “Kara Cuma” olarak anılmaya başlanmıştır.

İkinci teoriye göre, Kara Cuma terimi 1960’larda, Philadelphia’da Şükran Günü’nden sonra yaşanan yoğun alışveriş kalabalığından sonra ortaya çıkmıştır. Mağazalar önünde yaşanan izdiham ve kargaşa, polis memurları tarafından “Kara Cuma” olarak tanımlanmıştır.

Kara Cuma, 1970’lerde ve 1980’lerde giderek popüler hale gelmiştir. Mağazalar, daha fazla müşteri çekmek için indirimleri daha da artırmaya başlamıştır. 1990’larda ise Kara Cuma, Amerika Birleşik Devletleri’nin dışındaki ülkelerde de yaygınlaşmaya başlamıştır.

Günümüzde Kara Cuma, dünyanın en büyük alışveriş günlerinden biridir. 2022 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Kara Cuma’da yapılan alışverişlerin değeri 8,5 milyar dolar olarak tahmin edilmiştir.

Kara Cuma’nın hem olumlu hem de olumsuz etkileri vardır. Olumlu etkileri arasında, mağazaların daha fazla kazanç elde etmesi ve tüketicilerin daha düşük fiyatlarla alışveriş yapabilmesi sayılabilir. Olumsuz etkileri arasında ise, mağazalarda yaşanan izdiham ve kargaşa, trafik sıkışıklığı ve çevre kirliliği sayılabilir.

Haber Merkezi


Bu haber 03/11/2023, Friday günü yayınlandı, 317 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com