İşler Kesat

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Artan enflasyon nedeniyle esnaf ve vatandaş zor durumda kalıyor. Artan fiyatlardan sonra vatandaş, ihtiyacı olan bazı ürünlere ulaşamaz hale geldi. Kent esnafı da hem piyasayı canlandırmak hem de vatandaşın bazı ürünlere ulaşabilmesi için bazı ürünlere, belirli sürelerde indirim uyguluyor.

Vatandaşın alım gücü düştükçe esnaflar da vatandaşın ulaşabileceği ürünler oluşturmaya çalışıyor. Özellikle son dönemde artan enflasyon nedeniyle piyasalardaki ürün fiyatlarının orantısız artması, vatandaşı ve esnafı zor duruma sokmuştu. Pazardan kent esnafına, küçükten büyüğe tüm kesimi etkileyen ekonomik sıkıntı özellikle kentte bulunan küçük esnafı mağdur ediyor. Vatandaşın AVM ya da internet alışverişlerini tercih etmesi, kent esnafının alışveriş potansiyelini düşürüyor. Kent esnafı da vatandaşın ulaşamadığı bazı ürünlerde indirimler uygulayarak, vatandaşın da ulaşabilmesini sağlıyor. Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan esnaflar, piyasayı biraz da olsa hareketlendirmek için bazı ürünlerde indirimler belirli sürelerde indirim uyguladıklarını ifade ettiler.

İşlerimiz yüzde 60 düştü”

Tolga İldam; “Müşteri portföyümüzde, kendi alanımızda son derece uygun fiyatlara sahibiz. Firma olarak, çok büyük bir firmanın çatısı altındayız. Ana hedefimiz, daha fazla adet satıp, sirkülasyon yapıp piyasaya katkı sağlayabilmek. Ancak geçtiğimiz yıllara göre düşüşlerimiz oluyor. Adet bazında da yüzde 60’a yakın düşüşlerimiz oldu. Geçtiğimiz yıllarda günde 100 parça ürün satabiliyorken, şu anda 40 parça ürün satabiliyoruz. Bu da sirkülasyonu, alım gücünün düşüklüğünden kaynaklanıyor. Maaşlara yapılan zamların, piyasadaki ürünler yapılan zamlarla örtüşmemesinden kaynaklı büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Vatandaşın alım gücü buna bağlı olarak düşüyor. Dolayısıyla bizim de satışlarımız düşüyor. Tabi ki işletmelerimizde uyguladığımız indirimler de vatandaşın o ürüne daha hızlı ulaşabilmesini sağlamak. Bu şekilde piyasayı da biraz daha ayakta tutmaya çalışıyoruz” dedi.

Vatandaş ay sonunu düşünüyor”

Arif Hışır; “Vatandaşlar, ürünlere ilgi gösteriyor. Ancak maddi açıdan kimse hiç iyi durumda değil. Herkes, ay sonunu beklemek zorunda kalıyor, maaşlarını hesaplamak zorunda kalıyor alışveriş yapmadan önce. İşletmemize ilgi var ama geçtiğimiz yıllara göre satışlarımızda oldukça fazla düşüş yaşadık. Çanakkale’de çok fazla emekli var ve emeklilerin de maaşları 7.500 lirada kaldı. Bu da emeklilerimizin alışveriş yapmasını engelliyor. Emekli maaşlarını da en düşük maaş olan asgari ücretle eşitlemeleri gerekiyor. Bizde bir çanta 500 lira ve bunu herkes alamıyor. 7.500 lira maaş alan emekli 500 lirasını nasıl bir çantaya versin?” dedi.

İnternet satışımız olmasa halimiz vahim”

Sadettin Şenol; “İşlerimizde yüzde 50’lik bir düşüş yaşanıyor. Özellikle bugünlerde bunu daha yoğun hissediyoruz. Çünkü ailelerin çocukları için okul masrafında bulunması bize de yansıyor. Bazı ürünlerde indirimlerimiz mevcut. Vatandaşın ilgisi de çok güzel indirimli ürünler için. Yaşanan enflasyon artışları nedeniyle vatandaşın talebi de bizim ürünlerimiz de düştü. Biz, ağırlıklı olarak spor ürünleri sattığımız için branşı olan vatandaşları ağırlıyoruz. Tabi internet üzerinden de satış yapıyoruz onun da çok büyük desteğini alıyoruz. Ancak işimiz sadece mağazadan satış yapmak olsa geçinemeyiz. Bu da bir gerçek. Vatandaşın alım gücü oldukça düşük ve bu da ilk olarak kent esnafına yansıyor. Internet satışımız olmasa biz de oldukça fazla etkileniriz” dedi.

Vatandaşlarımız internet alışverişine yöneldikçe bizim işlerimiz düşüyor”

Süheyla Tural; “Şu anda işlerimiz sakin geçiyor. Tabi Kasım ayı genel olarak sakin geçiyor. Bu arada bir Bulgar turist zamanı geldi. Turistlerle alışveriş potansiyelimizi yükseltmeye çalışıyoruz. Tabi sanal ortamda yapılan indirimler de bizi etkiliyor. Vatandaşlarımız internet alışverişine yöneldikçe bizim işlerimiz düşüyor. Vatandaşın alım gücü de oldukça düşük o da bizi biraz etkiliyor. Özellikle vergi yükümüz çok bu yüzden zor zamanlar geçiriyoruz” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 03/11/2023, Friday günü yayınlandı, 279 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com