“Garipsediğim bir durum söz konusu”

1 month önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Geçtiğimiz gün Çanakkale Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleşti. ÇOMÜ Akademik Yıl Açılışına katılan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a fahri doktora tevdi edilmiş, Cumhurbaşkanı Tatar öğrencilere yönelik konuşma yapmıştı. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Cumhurbaşkanı Tatar’ın konuşmasında İsmet İnönü ve Bülent Ecevit’i anmamasına tepki gösterdi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, KKTC Cumhurbaşkanı Tatar’ı eleştirirken “O insanları ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneticileri, başbakanı, başbakan yardımcısı… Bu insanların bu katkılarından bahsedilmemesini açıkçası ben uygun bulmadım” ifadelerini kullandı.

Garipsediğim bir durum söz konusu”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “27 Ekim’de ÇOMÜ Akademik Yıl Açılışı vardı. Bu yıl Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar katıldı. Ona fahri doktora sunuldu. Kendisi orada açılış ders konuşması yaptı. Benim garipsediğim bir durum söz konusu oldu. Sayın Tatar tabiatıyla kendi ülkesinin, KKTC’nin geçmişinden bahsetti. Fazıl Küçük’ten, Rauf Denktaş’tan bahsetti, mücahitlerden bahsetti. Oradaki mücadelelerden bahsetti. 1950’lerden getirdi olayı. Adnan Menderes, rahmetli Fatin Rüştü Zorlu… O dönemin mücadelelerini anlattı. 1960’lar yılına geldi, şehit pilot Cengiz Topel’den bahsetti. 1974’ten bahsetti. Sayın Cumhurbaşkanımızın katkılarından bahsetti.

O insanlar ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneticileri”

Dedim ki Kıbrıs dediğimiz zaman akla gelmesi gereken insanların başlarında İsmet İnönü’nün gelmesi lazım. İsmet İnönü, 1960’larda bir bombalama yapmıştı. Sonra Amerika bize ambargo uyguladı. Daha sonra şu gün, Kıbrıs’ın böyle devletinin kurulması için o mücadeleyi başlatan Bülent Ecevit ve Sayın Erbakan vardı. O koalisyon hükümetinin iradesiyle yapıldı ve yine ambargoya tabii tutulduk. Yine Amerika bize ambargo uyguladı ve o kıtlıklar, akaryakıt kuyrukları, sana kuyrukları oldu. Türkiye Cumhuriyeti, bizler katlandık. Bir Cumhurbaşkanı’nın oraya katkıda bulunan. O insanları ki Türkiye Cumhuriyeti’nin yöneticileri, başbakanı, başbakan yardımcısı… Bu insanların bu katkılarından bahsedilmemesini açıkçası ben uygun bulmadım. Orada birçok şehit verdik. Gazilerimiz hala burada Çanakkale’de mevcut. Ama onları sevk edenlerin anılmaması bence hakkaniyet ölçülerine sığmaz diye düşünüyorum.”

Esra İrem Özer


Bu haber 03/11/2023, Friday günü yayınlandı, 306 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com