“Belimizi doğrultamaz hale geldik”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Pazar esnafı, girdi maliyetlerinden dolayı belini doğrultamadığını ifade ediyor. Kendilerini en çok akaryakıt fiyatlarının yorduğunu söyleyen pazar esnafı, maliyetlerin düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Çanakkale pazarı, kentlilerin mutfak ihtiyaçlarını ucuz ve taze ürünlerle gidermek için alışveriş yaptığı yer. Ancak, son dönemde artan girdi maliyetleri, pazar esnafını usandırmış durumda. Vatandaşın, ürünleri pahalı bulduğunu belirten pazar esnafı, fiyatların girdi maliyetlerinden dolayı bu şekilde olduğunu söyledi. Girdi maliyetlerinden dolayı belini doğrultamayan pazar esnafı, kendilerini en çok akaryakıt fiyatlarının yorduğunu söyledi. Pazaryerinden kazanılan paranın, tamamıyla girdi maliyetlerine gittiğini ifade eden pazar esnafı; “Belimizi doğrultamıyoruz” dedi.

Kazandığım para ürünün kendi maliyetini karşılayamıyor”

Pazarcı Cahit Armağan; “Pazarcılar olarak alışveriş ile bir sıkıntımız yok. Ancak üretimle ilgili çok sıkıntımız var. En önemlisi ise girdi maliyetleri. Biz, sattığımız ürünle girdi maliyetlerini karşılayamaz hale geldik. Geçtiğimiz günlerde maliyeciler etiket kontrolü yapmak için geldiler. Maliyeci, en son aşamadan cevap aramaya çalışıyor. Biz, bu ürünleri nasıl topluyoruz, hangi aşamadan geçiriyoruz, hiç bunlara bakılmıyor. Bu ürünü toplarken verdiğimiz işçi yevmiyeleri, ürüne uyguladığımız gübre masrafı, ürünü pazara getirirken yaktığımız akaryakıt hiçbir zaman konuşulmuyor. Sadece etiket fiyatına bakıyorlar. Ben sattığım üründen kendi maliyetimiz bırakın, ürünün kendi maliyetini karşılayamıyorum. Birçok çiftçi arkadaşımız zarar ederek kendi topraklarını kaybediyor. Biz de o noktaya geldik. Çocuklarımız bu işi devam ettirmiyor ancak biz de yapamaz duruma geliyoruz. Çünkü kazanamıyoruz, kazandığımız miktar elimize ulaşmadan giderlere gidiyor” dedi.

Belimiz en çok büken girdi maliyeti akaryakıt oluyor”

Pazarcı Mustafa Pesen; “Girdi maliyetleri elimizi kolumuzu bağlıyor. Burada kazandığımız üç kuruş para gübreye gidiyor, tohuma gidiyor, akaryakıta gidiyor. Biz, aynı zaman da yetiştiricilik yaptığımız için maliyetler daha da artıyor. İlaç, gübre, mazot çok ağır gelmeye başladı. Kazandığımız para elimize kalmıyor. Pazarcılar olarak belimizi doğrultamaz hale geldik. Zaten belimiz en çok büken girdi maliyeti akaryakıt oluyor. Bir gün 3 lira zam geliyor, sonraki gün 1 lira indirim geliyor. Ancak yapılan indirim hiçbir şeye yaramıyor. 100 kilometre yol yapıyoruz, kamyon 1.200 lira mazot yakıyor. Buna bir çözüm bulunması gerekiyor. Girdi maliyetlerimizin düşmesi gerekiyor ki biz de kazanalım. Yine girdi maliyetlerimiz düşsün ki, vatandaş da ucuz ürün alabilsin” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 03/11/2023, Friday günü yayınlandı, 477 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com