Afet Gönüllüleri resmiyet kazanacak

4 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediyesi Kasım Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda Çanakkale Belediye Başkanlığı ve Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Derneği (MAG-AMEDER) arasında iş birliği ve koordinasyon sağlanması amacıyla 1 yıllık protokol önerisi ile Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a yetki verilmesi adına, meclisin onayına sunuldu. Teklif, 25 meclis üyesinin tamamının onayı ile kabul edildi.

Doğa, teknoloji ve insan kaynaklı olabilen deprem, sel, heyelan, kaya düşmesi, yangın, nükleer ve kimyasal kazalar, meteorolojik afetler ve büyük nüfus hareketleri gibi afet durumları protokolün kapsam alanına giriyor.

Protokol ile MAG-AMEDER ve Çanakkale Belediyesi işbirliği ile kentte bahsi geçen afet ve acil durumlara yönelik eğitim ve tatbikatları organize etmek, olası afet öncesi risk azaltma ve farkındalık çalışmaları düzenleme, kentte ekip organizasyonlarını görünür kılma, belediye sınırları içerisinde eğitim almış, gerekli bilgi ve ekipmanlarla donanmış gönüllü ekiplerin oluşturulması ve acil durum haberleşmesi hizmet temini sağlanması amaçlanıyor.

Bu projenin en güçlü yönlerinden birisi de yapılan analizlerde afetzedelerin yüzde 80’den fazlasının ilk 24 saat içerisinde çevreden yetişenler tarafından kurtarılması verisine dayanır.

MAG projesi kapsamında mahallelerdeki güvenli ve kolay ulaşılabilecek alanlarda içerisinde jeneratör, demir kesici, telsiz, kazma kürek gibi takım ekipmanları ile kask, baret feneri, tulum, çelik burunlu bot, eldiven, halat ve sırt çantası gibi kişisel ekipmanların bulunduğu Mahalle Afet Destek Merkezleri adı verilen konteynerları yerleştirilecek. Bu merkezler sayesinde en yakın kriz masası ile telsiz bağlantısı sağlanacak.

Aynı ekibe verilecek enkaz ve arama kurtarma eğitimi ilerleyen günlerde Çınarlı Köyü’ndeki AFAD Lojistik ve Eğitim Sahasında gerçekleştirilecek. Bu süreci başarıyla tamamlayan gönüllüler AFAD akreditasyon sınavına tabi tutulacak ve Çanakkale’nin ilk Mahalle Afet Gönüllüsü-Acil Müdahale Ekibi de resmiyet kazanacak.

Esra İrem Özer


Bu haber 03/11/2023, Friday günü yayınlandı, 320 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com