AirBnb Yasası resmileşti

1 month önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Konutların Turizm Amaçlı Kiralanmasına ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak resmileşti. Turizm amaçlı kiralanmak istenen konut için izin belgesi alınmadığı takdirde para cezası uygulanacak.

Kanun kapsamında Turizm Amaçlı Konut Kiralaması kapsamına 100 günden az süreyi kapsayan konut kiralamaları dahil edildi. Bahsi geçen konutların kiralamaları için sözleşme yapılmadan önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin belgesi alınması zorunlu oldu.

Bir daire için tüm kat maliklerinden onay alınacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı valilikler aracılığıyla da izin belgesi verme işlemini yapabiliyor. Kiralanan konutların girişlerine Bakanlık tarafından nitelikleri belirlenmiş plaketler asılacak. İzin belgesi ve plaket ücretleri ise yine Bakanlık tarafından belirlenecek.

Kiralanacak konut bir binanın dairesi ise, izin belgesi alınabilmesi için binadaki tüm kat maliklerinin oy birliği ile onayın bakanlığa ibraz edilmesi zorunlu.

3’ncü kişilere kiralanamaz

İzin belgesi sahibinden kiralanan konutların kullanıcıları tarafından kendi nam ve hesabına üçüncü kişilere kiralanması ve kendi adına mesken olarak kullanılmak amacıyla kendi nam ve hesabına üçüncü kişileri kiralanması yasaklanmış oldu. Ayrıca kullanıcı tüzel kişiler, turizm amaçlı kiraladıkları konutu, kendi personeline kullandırabilecekler.

1 Milyon TL’ye varan para cezası

İzin belgesi bulunmadan kiralayan, üçüncü kişilere kiraya verenler, mesken olarak kullanmak amacıyla kiraladığı konutu turizm amaçlı kiraya verenler hakkında her bir sözleşme için 100 Bin TL para cezası uygulanacak.

İzin belgesi bulunmadan kiralayanlara 100 Bin TL para cezasının yanı sıra izin belgesi alınması için 15 gün süre verilecek. 15 günlük süre zarfı içerisinde izin belgesi alınmazsa 500 Bin TL ceza daha verilecek. İzin belgesi alınması için yeniden 15 gün süre verilecek ancak yine izin belgesi alınmadığı takdirde 1 Milyon TL para cezası uygulanacak.

İzin belgesi olmadan kiralanan konutların elektronik ticaretine ve tanıtımına imkan sağlayan platformlar, Bakanlık tarafından uyarılmaları halinde, söz konusu ilanları 24 saat içinde kaldırmakla yükümlü olacak. Aksi durumda, 23/10/2014 tarihli ve 6563 sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda tanımlanan aracı hizmet sağlayıcıları hakkında, her bir konut için 100 bin Türk lirası idari para cezası uygulanacak.

Kaynak: Ekonomim


Bu haber 02/11/2023, Thursday günü yayınlandı, 296 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com