Biga’ya Atatürk Anıtı

1 month önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü, Biga Belediye Meydanı’nda görkemli bir açılış töreniyle kutlandı. Tören, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları anılması ile başladı. Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu simgeleyen ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silüetlerini taşıyan büyük bir sonsuzluk işareti olan anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Biga Belediyesi Meydanı’ndaki açılışa AK Parti Çanakkale Milletvekili Ayhan Gider, Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan, Karabiga Belediye Başkanı Ahmet Elbi, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Sonrasında Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu simgeleyen ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün silüetlerini taşıyan büyük bir sonsuzluk işareti olan anıtın açılışı gerçekleştirildi.

Biga Belediye Başkanı Bülent Erdoğan açılışta yaptığı konuşmada; İlk günden itibaren sonsuzluk fikri, bu büyük projenin ana temasıydı. Anıt, sadece Biga’nın sembollerinden biri olmakla kalmayacak, aynı zamanda Cumhuriyetimizin büyüklüğünü ve sonsuzluğunu yansıtacak bir eser olarak yerini alacak.” dedi.

Anıt, yaklaşık 100 metrekare krom plakanın özel bir şekilde bükülüp, kesilerek bu konstrüksiyon parçalarını oluşturmasıyla oluşturuldu. Yağmur ve rüzgarın etkilerini hesaba katılırak, 52 ayrı parça, birbirini tamamlayan iki daire haline getirildi. Her parça, 5.9 derecelik bir açıyla diğerine yerleştirilirken, bu muazzam eseri bir arada tutan 16 civata kullanıldı.

Anıt, aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümünü özel kılmak adına Atatürk’ün 100 farklı yüzünü taşıyor. Tüm anıt, 360 derece çevreden görülebilecek şekilde dizayn edilerek göz kamaştırıcı bir görünüm kazandırıldı. Aynı zamanda, yakın bir gelecekte çevresine Biga’nın simgelerinden olan Mehmet Çavuş ve Kaymakam Hamdi Bey figürlerinin de ekleneceği müjdesi verildi.

Başkan Bülent Erdoğan, bu projenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkesi tebrik etti ve bu anıtın Cumhuriyetimizin sonsuzluğunu temsil eden bir ilham kaynağı olacağını ifade etti.

Haber Merkezi


Bu haber 30/10/2023, Monday günü yayınlandı, 279 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com