“Seçim dışında kimse bizimle ilgilenmiyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Salı, Cuma ve Pazar günleri tezgah açan pazaryeri esnafı, şikayetlerini dile getirdi. Yetkililerin pazaryeri ile ilgilenmediğini dile getiren pazar esnafı, sorunlarına çare arıyor.

2008 yılında yapımı tamamlanıp açılışı yapılan pazaryeri, haftanın 3 günü vatandaşlara kapısını açıyor. Çanakkale’nin içinden ve dışından birçok esnafın, tezgah kurduğu pazaryerinde 15 yılın sonunda şikayetler de artıyor. Yaz aylarında çok sıcak olduğunu, kış aylarında da çok soğuk olduğunu söyleyen pazar esnafı, çalışmakta çok zorlandıklarını ifade ettiler. Vatandaşların da aşırı sıcaklarda pazaryerine girmediğini söyleyen pazar esnafı, kış aylarında yoğun yağışın olduğu günlerde ürünlerinin ıslanarak kullanılamaz hale geldiğini ifade ettiler. Yetkililerin çözüm arayışında olmadığını ifade eden pazar esnafı, yıllardır aynı sorunlarla karşılaştıklarını ancak henüz çözüm bulunamadığını aktardı.

Biz, masraf yapmaya değil, para kazanmaya çalışıyoruz”

Pazar esnafı Hulusi Demiroğlu; “Pazaryeri, yazın çok sıcak, kışın da çok soğuk. Bazı arkadaşlarımız tezgahlarında ateş yakıyorlar. Kışın soğuğa bir nebze çare bulsak da yağmur yağdığında ıslanmanın önüne geçemiyoruz. Belediyedeki bazı arkadaşlara söyledik, yapılacağını söylediler. Umarım bu sorunu bir an önce çözerler. Özellikle yağmur yağdığında esnaf çalışmakta çok zorlanıyor. Giyim tezgahları yağışlardan etkilenip ıslandığında kullanılamaz hale geliyor. O esnaf arkadaşlarımız ıslanan ürünlerini nasıl satacaklar? Yazın sıcaktan bunalan vatandaşlar pazaryerine gelmek istemiyor, ürünlerimiz bozulma derecesine geliyor. Buraya en yakın soğuk hava deposu Yapıldak’ta. Biz, ürünlerimizi muhafaza etmek için Yapıldak’a mı götürmemiz gerekiyor? Sıcaktan etkilenen ürünlerimiz bozuluyor ve çöp oluyor. Biz buraya para kazanmak için geliyoruz. Satamayacağımız ürünü neden tezgahımıza koyalım? Ayrıca pazaryerini temizleyen arkadaşların işlerini yapmadıklarını görüyoruz. Pazaryerinin biraz daha hijyenik olması gerekiyor. Birlik başkanlarımız ve oda başkanlarımız bizimle ilgilenmiyor. Hiç birisinin gelip ‘Kolay gelsin’ dediğine şahitlik etmedim. Kimse gelip sıkıntımızı, sorunumuzu sormuyor. Ayrıca buraya ATM olmasını istedik. AVM’lerde her bankanın bir ATM’si var ama pazaryerinde bir tane bile yok. Hizmet etmek istiyorlar ama hiçbir şey yapmıyorlar. Hizmet etmek isteyene iş çok, sadece hizmet etmek istesinler” dedi.

Soğuk havalarda pek faydası olmasa da ateş yakarak ısınmaya çalışıyoruz”

Pazar esnafı Cenan Kayalar; “Ben 58 yıllık esnafım. 2008 yılı civarında pazaryeri yapılmadan önce ‘Marmaranın tek pazarı’ diye öyle süslendi, püslendi ki herkes çok güzel bir yer bekledi. Şimdi de şikayet ettiğimiz zaman, ‘Size kim öyle bir şey dedi’ deniliyor. Biz bu sorunlarımızı çok dile getirdik. Sıcak havalarda pazarın üstündeki malzemeden dolayı içerisi yanıyor. Nasıl bir malzeme kullandıklarını bilmiyoruz ama o sıcaklık bizi kavuruyor. Burada çalışmakta çok zorlanıyoruz. Vatandaşlar da sıcak olduğu için büyük marketlerden mağazalardan alışveriş yapıyor. O sıcaklarda kimse pazaryerine girmek istemiyor. Kış aylarında da çok soğuk oluyor. Tezgahımızın başını beklerken donuyoruz soğuk havalarda. Soğuğa dayanamadığımız zamanlarda pek faydası olmasa da ateş yakmak durumunda kalıyoruz. Pazaryerine kimse ilgi göstermiyor, sadece seçim zamanı geliyorlar” dedi.

Baykal Sağlam


Bu haber 29/10/2023, Sunday günü yayınlandı, 260 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com