“Gelecekleri karartılacaktır”

1 month önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Laik Bilimsel Eğitim Platformu, PTT önünde basın açıklaması gerçekleştirerek ÇEDES projesine tepki gösterdi. Basın açıklamasının ardından PTT aracılığıyla Milli Eğitim Bakanlığı’na ÇEDES projesine yönelik mektuplar gönderildi.

Laik Bilimsel Eğitim Platformu’nun Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdiği mektuplarda “Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında, ÇEDES ‘Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum Projesi İş Birliği Protokolü’ kapsamında, İzmir, Eskişehir ve Tekirdağ illerinde ve pilot il olmadığı halde diğer illerde de (örneğin Çanakkale) İl Milli Eğitim Müdürlükleri ve Müftülüklerince yürütülen; ilkokul, ortaokul ve liseye ‘Manevi Danışmanlık’ hizmeti adı altında imam, müezzin, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an Kursu öğreticisi görevlendirilmesini T. C. Anayasası’nın 2, 24, 42, 174, maddelerine ve 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’na aykırılığı nedeniyle kabul etmiyorum. Pedagojik formasyon alarak göreve başlayan öğretmenlerimiz okul öncesinden itibaren öğrencilerimizin eğitiminden sorumludur ve her okulda, rehber öğretmen ile Din Kültür ve Ahlak Bilgisi Dersi öğretmeni vardır. Öğrencileri pedagojik formasyonu olmayan kişilere bırakan bu protokol derhal iptal edilmelidir.

Hangi unvan, makam, statü ve kimliğe sahip olursa olsun; denetleme yetkisi olmayan ve pedagojik yeterliliği bulunmayan kişilerin ders saatinde veya teneffüs saatlerinde sınıfa, okulun toplantı, konferans, spor, sosyal etkinlikler salonlarına alınmasına ve bu mekanlarda yapacakları etkinliklere velisinin izni olmadan öğrencilerin katılmasını istemiyorum. Müfredatta yalnızca (sosyal kulüp faaliyetleri, belirli gün ve haftalar vb. faaliyetler dışındaki etkinliklere) katılmalarına izin vermiyorum.

ÇEDES Protokolü ile okullardan tarikatlara çocuklar devşirilerek gelecekleri karartılacaktır.

Yukarıda belirttiğim nedenlerle Anayasa’ya ve Milli Eğitim Temel Kanunu’nu aykırı ÇEDES Protokolünün uygulamadan kaldırılmasını ve ileride buna benzer projelerin uygulamaya konmamasını istiyorum“ ifadeleri yer aldı.

Esra İrem Özer

 

 


Bu haber 27/10/2023, Friday günü yayınlandı, 355 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com