“En önemli eserlerimizden bir tanesi”

1 month önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. Yılında ‘Atatürk Heykeli’ açılışı yapıldı. Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan açılışa ilgi yoğun oldu. Açılış konuşmasını yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, “Ata’mızın heykeli halkı selamlayarak gururlandıracak” ifadelerini kullandı.

Çanakkale Belediyesi tarafından Çanakkale halkına armağan edilen Atatürk Heykeli, büyük bir ilgiyle açıldı. Kentin önemli isimlerinin de bulunduğu açılışa vatandaşlar ve çocuklar büyük ilgi gösterdi. Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası önünde yapılan açılışa Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar, CHP Çanakkale İl Başkanı Levent Gürbüz, CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanı İbrahim Can Ergun, Baro Başkanı Av. Hande Keskin, Müteahhitler Birliği Başkanı Salih Yıldız, Çanakkale Belediye Meclis Üyeleri, belediye personelleri ve vatandaşlar katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından yapılan açılış kapsamında Belediye Başkanı Gökhan, konuşma yaptı. Atatürk Heykeli açılışını 100. Yılda yapmaktan gurur duyduklarını ifade eden Başkan Gökhan, Çanakkale Belediyesi Yeşil Yerel Yönetim ve Kültür Merkezi Binası meydanının da ‘100. Yıl Meydanı’ olacağı müjdesini verdi.

Ata’mızın heykeli halkı selamlayarak gururlandıracak”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Çanakkale için uğraştığım her gün benim için çok önemli. 21 yıllık belediye başkanlığım dönemimde en önemli eserlerimizden bir tanesinin açılışını yapıyoruz. Cumhuriyetimizin 100. Yılında kentimize armağan ettiğimiz bu eserimizin 100 yıllarca kentimize hizmet etmesini diliyorum. Çanakkale’mize çok yakışacağını inandığım, atamızın heykelini Cumhuriyet’imizin 100. Yılına armağan ederken, Ata’mızın İzmir’de halkı selamlarken çekilmiş fotoğrafından esinlenerek, inşa edilen heykelimizin buradan gelip geçen herkesi selamlayarak gururlandırmasını diliyorum. Bu meydanın adının da ‘100. Yıl’ olması için Belediye Meclisimizde gerekli kararı önümüzdeki günlerde iftiharla alacağımızı duyurmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

Allı turnalar bizim eve vardı”

Belediye Başkanı Gökgan; “Modern bir mimari tarzda tasarlanan binamızın Atatürk heykeli de modern heykelcilik anlayışı ile tasarlandı. Sanatçı Sayın Rıdvan Sevim’in Bursa’daki Sanat Atölyesi’nde paslanmaz çelikten titizlikle yapıldı. Kendisine ve ekibine aylar süren bu çalışma için çok teşekkür ediyorum. Binamızın çevresine gelip konan turnaları da görecesiniz. Türkülere de konu olan allı turnalar bizim eve vardı. Turnalar, tarih boyunca insanların ilgisini çekmiş, gerek yaradılışı ve gerek görüntüsüyle türkülere, ağıtlara konu olmuştur. Biz de önünde Atatürk’ümüzün olduğu binamıza turnaların yakışacağını da düşündük ve binamızı turna kuşuyla süsledik” dedi.

Baykal Sağlam

 


Bu haber 27/10/2023, Friday günü yayınlandı, 268 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com