Baja Troia’da Finiş

1 month önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Toplam 5 ülkenin ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) European Cup for Cross Country Bajas kategorisinde yer alan Baja Troia Türkiye’ye Çanakkale ev sahipliği yaptı. 3 gün süren büyük organizasyon tamamlandı. Çanakkale uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yaparken, organizasyon ise şehrin dört bir yanında heyecan yarattı. Kupa töreni ile etkinlik son buldu.

İspanya, Yunanistan, Macaristan ve Portekiz ile birlikte Türkiye’nin de aralarında bulunduğu toplam 5 ülkenin ev sahipliğini yaptığı Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) European Cup for Cross Country Bajas kategorisinde yer alan Baja Troia Türkiye, 19 Ekim tarihinde Çanakkale’de start aldı.

‘Baja Troia Türkiye 2023’ organizasyonun Türkiye ayağına Çanakkale’nin ev sahipliği yapması ise kent için ayrı bir önem taşıyor.

Türkiye, İSOFF’un organizasyonu ile ilk kez OFF-Road kategorisinde FIA onaylı bir yarış serisinde yer aldı. Yarış kısmı üç gün sürerken Cuma günü 123 Km’lik etap, Cumartesi günü de 112 Km’lik etap, Pazar günü de 113Km’lik etap tamamlanarak, Toplamda 450 kilometrelik mesafede yarışıldı.

Organizasyonda 9 ülkeden 16 araç ve 32 sporcu FIA kategorisinde yarışırken, Doğu Avrupa Cross-Country Kupası kategorisinde ise 6 ülkeden 29 araç ve 58 sporcu mücadele etti. İstanbul Off-Road Spor Kulübü (İSOFF) Başkanı Kubilay Tüfekçi, kupa töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’de bir FIA yarışının düzenlenmesinin büyük bir gurur olduğunu belirtti.

Başkan Tüfekçi, kordon boyundaki Çağlar Kaynak Basketbol Sahası’nda düzenlenen kupa töreninde yaptığı konuşmada, Baja Troia Türkiye yarışlarının 2017’de Doğu Avrupa serisine puan veren bir yarış olarak başladığını hatırlatarak, bu sene 6. yarışı başarıyla tamamladıklarını ifade etti. Geçen yıl FIA aday yarışı, bu yıl ise FIA yarışı olduklarını dile getiren Tüfekçi; “Bu bizim için bir gurur kaynağı. Off-Road dalının en üst noktası olan bir FIA yarışını ilk defa Türkiye’de yapıyor olmak bizim için büyük bir gurur.” diye konuştu.

FIA genel klasmanda Polonya’dan Krisistof Holoviç ve Lukas Kurzea (Fosfopower) birinci, Belçika’dan Jislen de Mevius ve Johan Jalet (G Rally Team) ikinci, İtalya’dan Ammerigo Ventura ve Mirco Brun (Quadi Racing) üçüncü, İspanya’dan Pau Navvaro ve Pol Ross (FN Speed Team) dördüncü, İspanya’dan Fidel Kastio Ruiz ve Marc Sola Terradelas (Collegio Mayor) beşinci, Türkiye’den İsrafil Akyüt ve Mert Tepe (Rally Raid Team Türkiye) altıncı oldu.

Ulusal klasmanda TH1 kategorisinde Mehmet Tüfekçioğlu ve Uğur Tepe, TH2 kategorisinde İtalya’dan Marco Ernesto Leva ve Alexia Giugin, TH3 kategorisinde Çağrı Çıtanak ve Bener Baş, TH4 kategorisinde Benan Engin ve Bülent Gültekin birinci sırayı aldı.

T1 Genel klasmanda İtalya’dan Massimo Gabrieliski ve Luca Macrini birinci, SSV genel klasmanda Bulgaristan’dan Vladislav Velkov ve Nikolay Nikolaye birinci, İran’dan Hamed Salimi Mavi ve Zare Rafie Kiyareş ikinci, Murat Öztiryaki ve Mert Öztiryaki üçüncü, TH genel klasmanda Bener Baş ve Çağrı Çıtanak birinci, İtalya’dan Andretto Filipo ve Francesco Proi ikinci, Ahmet Tınkır ve Ali Günpay üçüncülüğü kazandı.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/10/2023, Monday günü yayınlandı, 252 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com