Ortak Sorumluluk Vurgusu

2 months önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Her yılın Ekim ayında ilk Pazartesi günü çeşitli etkinliklerle kutlanan Dünya Mimarlık Günü kapsamında sempozyum düzenlendi. Düzenlenen etkinlikte konuşma yapan TMMOB Mimarlar Odası Şube Başkanı Sevil Ural, konuşmasında “üzere tüm yaşam alanlarımızı kamu yararı doğrultusunda, toplum hizmetinde çalışmalarımızı sürdürmekte kararlı olduğumuzu paylaşıyor” ifadelerine yer verdi.

Double Tree By Hilton’da gerçekleştirilen sempozyumda ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tolga Bekler, ÇOMÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Do. Dr. Ali Tolga Özden, ÇOMÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Prof. Dr. Arzu Başaran Uysal ve ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Selen Aktan konuşmacı olarak yer aldı.

Sorunların toplum gündemine getirilmesi amaçlamaktadır”

TMMOB Mimarlar Odası Şube Başkanı Sevil Ural; “Dünya Mimarlar Birliği tarafından Ekim ayının ilk Pazartesi günü açıkladığı bir temayla her yıl kutladığımız bir Dünya Mimarlık Günü ve haftası. Hatta Ekim ayının tamamı Mimarlık Ayı olarak geçiyor. İlk 1985 gününde kutladık Dünya Mimarlık Günü’nü. Her yıl farklı bir tema kapsamında çeşitli etkinlikler ile mimarlar, yaşam alanlarımızdaki sorunların toplum gündemine getirilmesini, farkındalık oluşturulmasını amaçlamaktadır. Dünya Mimarlık Günü bu yıl 2 Ekim tarihinde Dirençli Topluluklar İçin Mimarlık teması ile Uluslararası Mimarlar Birliği üyesi 100’den fazla ülkede ve bir milyondan fazla mimar tarafından kutlandı. Ama biz sadece o günle kalmıyoruz. Bütün bir hafta ve bütün bir Ekim ayı kutluyoruz.

Salgın hastalık ve afetlerin rant odaklı yapılaşmaya öncelik veren kentlerimizde görülmüş”

Birlik, tüm dünyada kentsel ve kırsal alanlarda kontrolsüz yapılaşma, sosyal ekonomik ve siyasi krizler, salgın, iklim değişikliği, afetler, yoksulluk ve eşitsizliğin yanı sıra mesleki sorumlulukları tartışmaya açmayı amaçlamaktadır. Sevgili ve güvenli bir çevrede yaşama hakkının korunması, bilime ve şehircilik ilkelerine uygun nitelikli mimarlık hizmetleriyle şekillenen yaşam alanlarının oluşturulması, yapılı çevrenin kamu yararı gözeten politikalar çevresinde üretilmesi, kamu yönetiminin merkezi ve yerel yönetimlerin meslek mensuplarının, meslek kuruluşların ve ilgili tüm kesimlerin ortak sorumluluğundadır. Ülkemizi ve tüm dünyayı etkileyen salgın hastalık ve afetlerin giderek arttığı ekonomik kriz ile birlikte toplumsal ve siyasal kriz koşullarının ağırlaştığı süreçlerin etkileri, en fazla yoğun yapılaşma ve rant odaklı yapılaşmaya öncelik veren büyük kentlerimizde görülmüş.

İnsan onuruna yakışır bir yaşama hakkını yok sayan politikalar”

Kamu denetimini sağlıklı ve güvenli çevrelerde insan onuruna yakışır bir yaşama hakkını yok sayan politikalar nedeniyle kentlerimizde ve kırsal alanda, yapılı ve doğal çevrede yaşanan tahribat yurttaşlarımızı afetler karşısında savunmasız bırakmıştır. Bütün yerleşmelerin fiziksel ortamını, yapı üretimini ve mekan tasarımı etkinliği olan mimarlık üretim sürecinin yanı sıra kültürel, sosyal ve coğrafi farklılıkların sürekliliği konusunda taşıdığı sorumluluklar nedeniyle evrensel değerlere bağlılığı da insancıl ve yaşam hakkından yanadır. Mimarlar Odası olarak mesleki ve toplumsal sorumluluklarımızı yerine getirmek üzere tüm yaşam alanlarımızı kamu yararı doğrultusunda, toplum hizmetinde çalışmalarımızı sürdürmekte kararlı olduğumuzu paylaşıyor, meslektaşlarımızın ve toplumumuzun Dünya Mimarlar Günü’nü kutluyoruz.”

Esra İrem Özer


Bu haber 06/10/2023, Friday günü yayınlandı, 295 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com