“Bunlar kandırmaca”

2 months önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Ardı arkası kesilmeyen zam yağmurlarının ardından benzin ve motorinde indirim dönemi başladı. Benzine 27 Eylül’de 1,94 TL’lik indirim yapılmış ve 7 Ekim’de motorine 2,92 TL indirim yapılacağı açıklanmıştı. Benzin ve motorin indirimden faydalanırken, LPG’ye ise 69 kuruş zam geldi. Geçimini taksicilik ile sağlayan Serkan Alkan, söz konusu indirimlere ilişkin değerlendirmesini gazetemize aktardı. Alkan, görüşünü “Bunlar bana göre kandırmaca bir oyun” sözleriyle özetledi.

Yıllardır taksicilik mesleği yapan Serkan Alkan ekonomik dengesizliğin zamlar ve indirimler şeklindeki seyrinin yarattığı güvensizliğe dikkat çekerken geçim derdi nedeniyle mal sahiplerinin şoför çalıştırma oranının düştüğünü ifade etti.

İnandırıcı gelmiyor”

Serkan Alkan; “Bu indirimler bize güven vermiyor, inandırıcı gelmiyor. Böyle çok yüksek zam geldikten sonra birkaç hafta indiriyorlar. Bir hafta sonra iki katıyla tekrar yükseltiyorlar. Zaten dengesizlik burada. Benzine indirim var diyorlar, LPG’ye zam yapıyorlar. Birini indirirken birini yükseltiyorlar. Bunlar bana göre kandırmaca bir oyun. Gerçeği yansıtmıyor.

15 senedir bu işi yapıyorum, böyle bir şey görmedim”

Biz artık yetişemiyoruz ki. Ne zaman benzin almaya gitsek, şaşırıyoruz. Takside indi bindiye zam yapıldığında, akaryakıt fiyatları ortalama 22-23 TL civarındaydı. Şu an 40 TL’yi gördük. Biz artık yaptığımız işten zevk almıyoruz. 40 yaşıma geldim. 14-15 senedir bu işteyim, son iki üç seneye kadar böyle bir şey görmedim. Bu sadece yakıtla kalsa yine iyi. Yedek parça daha kötü. Sanayiye götürüyorsun, sadece rutin bir bakım yaptırmaya çalışıyorsun. 3500 TL para ödüyorsun. Bir de biz kilometre yaptığımız için ayda bir, 40 günde bir bakıma gidiyoruz.

Mal sahibi şoför çalıştırmıyor, kendi çalışıyor”

Şu an çoğu mal sahibi şoför çalıştırmıyor, kendi çalışıyor. Şoför de bulunamıyor zaten. Aldıkları para ev geçiren insanları tatmin etmediği için bir ev bakmakla yükümlü olmayan, genç çocuklar çalışıyor. Herkesi ve her şeyi de bizi etkilediği gibi etkiliyor zaten. Adam sattığı ürünü bir daha ki sefere sattığı fiyattan daha yüksek fiyata geri alıyor. Bir kolacı arkadaşımız 13 ayda 11 kere kolaya zam geldiğini söyledi. Allah herkesin yardımcısı olsun. Özel sektörde asgari ücretle çalışanların özellikle. Öğrencilerin işi daha zor, öğrencilere acıyoruz.”

Esra İrem Özer


Bu haber 06/10/2023, Friday günü yayınlandı, 347 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com