“Esnaf dayanabildiği kadar dayanıyor”

2 months önce Ekonomi Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de yılın ilk 9 ayını kapsayarak 15 Eylül tarihine kadar olan meslekten ve sicilden terkinini yapan esnaf sayısı 1.512 oldu. Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan tüm sektörlerin sıkıntılı bir dönemden geçtiğini belirterek Orta Vadeli Planın bir an önce vatandaşa dokunmasını istediğini ifade etti. Öte yandan Çanakkale’de toplam tescil sayısı ise 2.757 oldu.

Çanakkale’de 2023 yılının ilk 9 ayı baz alınarak yapılan hesaplamada, en fazla meslekten ve sicilden terkin Mart ayında yapıldı ve bu sayı 235 oldu. En az terkin ise Ağustos ayında yapılarak 112 oldu.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan konuyla ilgili gazetemize verdiği röportajda enflasyonda yaşanan artış nedeniyle tüm kalemlere yansıyan fiyatların esnafı etkilediğini belirtti. Başkan Özcan, son zamanlarda sıkıntılı günler yaşayan esnaf için; ekonomik, sosyal ve çevresel hedeflerini belirleyecek üç yıllık program olan Orta Vadeli Programın bir an önce vatandaşa dokunması gerektiğini ifade etti.

Hepimiz bu sıkıntılı günleri yaşıyoruz”

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Ünal Özcan; “Tüm sektörler yaklaşık bir buçuk yıldır sıkıntılı bir dönemden geçiyor. Hepimiz bu sıkıntılı günleri yaşıyoruz. 29 Eylül Ankara’da Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, bizim teşkilatımız ile bir toplantı yaptı. Toplantıda her il kendi özelinde olan sıkıntılarını anlatmanın yanında Türkiye genelinde olan sıkıntı ve talepler de anlatıldı. Bizler tüm detayları ile ilettik. Özellikle kış sezonuna başlarken doğalgaz ve elektrik ile ilgili yapılacak artışlardan bir sıkıntımız olabileceğini konuştuk.

Ortak yaşadığımız sıkıntılar belli”

Geçen aydan bu aya yaklaşık 4.75 enflasyon artışı söz konusu. 128 kalemde gıda maddeleri dahil artışlar yaşanıyor. İş yerlerindeki kira artışları, maliyet artışları, insanların alım güçlerinin düşmesi bizim sektörümüzün sıkıntılı bir dönem yaşamasına neden oluyor. Bu durumun esnafa yansımaması mümkün değil, hepimiz bu sorunları yaşıyoruz. Esnaf haklı olarak dayanabildiği kadar dayanıyor. Esnafın çekilmiş kredileri var bu durum esasında bir sıkıntı. Ortak yaşadığımız sıkıntılar belli. Orta Vadeli Plan açıklandı, bunun bir an önce vatandaşa dokunmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Tunahan Ünsal-www.canakkalegundem.net/Sedanur Arıgün


Bu haber 03/10/2023, Tuesday günü yayınlandı, 339 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com