Sıka Sıka Bu Kadar!

2 months önce Ekonomi Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

2023-2024 eğitim öğretim yılı enflasyonun gölgesinde başladı. Öğrenci şehri olarak adlandırılan Çanakkale’de öğrencileri, ulaşım ücretlerinin yıl içerisinde iki kere zamlandığı, beslenme ve barınma sorunlarının gündemde olduğu yeni bir yıl bekliyor. 2022 yılı ile 2023 yılını karşılaştırdık. Bir öğrencinin sadece yurtta yemek yediğinde ve sadece yurttan okula, okuldan yurda gittiği bir günde maliyetler ne kadar? Hesabı haberde…

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile üniversitenin sağladığı tüm imkanlardan faydalanan bir öğrencinin eğitim görmek için harcadığı masraf ise dudak uçuklatıyor.

Yatak kapasitesi arttı, yurtlar koğuşa döndü

KYK yurt ücretleri 2022-2023 eğitim öğretim yılında 250 ile 450 TL arasında değişiyordu. Yeni dönemde ise 345 TL ile 750 TL arasında yurt tipine göre değişim gösteriyor. Ev kiralarının 1+1 dairelerde dahi en düşük 9 Bin TL’den başladığı Çanakkale’de öğrenciler yurtların yatak kapasitesinin arttırılması sonucu ranzalı odalara koğuş benzetmesi yaptı.

Öğün de ucuz, kalite de

KYK yurtlarında yemek hakkı geçtiğimiz yıl kahvaltıda 25 TL, akşam yemeğinde 50 TL olmak üzere toplam 75 TL idi. Yeni eğitim öğretim yılında yemek hakkı kahvaltıda 40 TL, akşam yemeğinde 80 TL olmak üzere 120 TL oldu. Piyasaya göre yüzde 35 indirim uygulanan yemeklerde porsiyonların yeterliliği kişiler arasında değişiklik göstermesine karşın, öğrenciler catering hizmetinin ihale usulü sağlanması dolayısıyla maliyetlerin karşılanmakta zorlanması ya da kâr marjının arttırılabilmesi için yemek kalitesinin düştüğünü belirtti. İki öğünü yurtta yiyen öğrencilerin Öğrenci Sosyal Eğitim Merkezi’nde bir öğün yemeleri halinde ödeyecekleri ücret ise yüzde 100 zamlanarak 7,5 TL’den 15 TL’ye yükseldi. Geçtiğimiz yıl hem KYK yurtlarında hem de ÖSEM’de yemeklerden kurt çıkması gündem olmuştu. Öğrenciler gelişim çağında yeterli beslenemediklerini ifade etti.

Ulaşıma 2 ayda 2 kere zam

Fakülte ile yurdun aynı kampüs içerisinde yer almadığı takdirde öğrencilerin ulaşım için verecekleri ücret geçtiğimiz yıl 4,5 TL iken Çanakkale Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda alınan kararla 6 TL’ye çıkarıldı. Aradan geçen iki ayın ardından Eylül Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda yeniden zam kararı alınarak 10 TL’ye çıkarıldı. 6 Şubat depremi nedeniyle memleketlerine dönen öğrencilerin 4,5 TL olan ulaşım ücreti, geri döndüklerinde 10 TL oldu. Öğrencinin yalnız okula erişim için günlük ödeyeceği ulaşım masrafı 20 TL’ye ulaştı.

Eğitime devam etmek için çalışmak zorundalar mı?

Bir simidin 9 TL, çay ocağında bir çayın 7,5 TL olduğu, bir kahvenin 70 TL’den başladığı, bir kazak ya da pantolonun en uygun 250 TL’ye bulunabildiği ve temel hijyen malzemelerinin de eklendiği takdirde devlet tarafından desteklenen öğrencilerin eğitim için yapması gereken masraf dudak uçuklattı. DİSK tarafından açıklanan son verilerde Türkiye genelinde asgari ücretle geçinen vatandaşların oranı en az yüzde 57 olarak belirtilmişti. Türkiye’nin her bölge ve şehrinden gelen öğrencilerin yalnızca 5’te 1’inin KYK yurtlarından faydalanabildiği Çanakkale’de öğrenciler, çalışma ve aileden destek alma gerekliliğine dikkat çekti.

Yeni dönemde KYK bursu yeterli olacak mı?

Terzioğlu Kampüsü’ne en uzak konumda bulunan ve 570 TL yurt ücreti olan Nusrat Öğrenci Yurdu’nda kalan bir öğrencinin 20 TL ulaşım gideri haftanın 5 günü okula gittiğinde 400 TL’ye, ÖSEM’de 15 TL karşılığında bir öğün öğle yemeği tükettiğinde aylık 300 TL’ye mâl oluyor. Toplamda 1270 TL’ye en asgari oranda barınma, beslenme ve ulaşım ihtiyacını karşılayan öğrencilerin geçtiğimiz yıl aldığı KYK burs veya kredi miktarı 1250 TL idi.

Mevcut koşullar içinde öğrenciler, yeni dönemde belirlenecek KYK burs/kredi miktarını merak ve umutla bekliyor.

Esra İrem Özer


Bu haber 02/10/2023, Monday günü yayınlandı, 369 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com