Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Hayattaki en nihai hedef: Sevgi

Logoterapinin kurucusu Viktor Frankl’ın

Logoterapinin kurucusu Viktor Frankl’ın toplama kampındaki gözlemleri ve esir tutulduğu sürece maruz kaldığı acıların çarpıcı bir şekilde anlattığı “İnsanın Anlam Arayışı” kitabı bende derin duygular bıraktı.

Kitap iki bölümden oluşmakta. Kitabın ilk bölümü Auschwitz toplama kampındaki gözlemler ile birlikte esir tutulan insanların özgürlük için verdikleri mücadelede yaşadıkları ve ruhsal durumları hakkında çarpıcı bir şekilde anlatılmış.

İkinci bölüm ise Viktor Frankl’ın geliştirdiği logoterapi kuramlarıyla birlikte anlatılmış. Bu kısım daha çok bu alanda çalışmalar yapan ya da bu alana merak duyanları daha çok cezbetse de kitap bütün olarak oldukça yüklü anlamlar barındırıyor.

Kitapta geçen olaylar sıkı bir gözlemle yazılmış, okuyucuda gerçeklik algısı yaratarak yaşanılan olayların çarpıcılığı üst seviyede yansıtılıyor. Milyonlarca tutuklunun deneyimlediği kamp yaşamını anlatan kitapta kendi açımdan birçok ders çıkaracağım olaylar vardı. Frankl’ın kamp hayatında önemini keşfettiği ve hayattaki en nihai hedefin sevgi olduğunu vurgulamaktadır. Frankl da dahil olmak üzere kampta esir olan kimse sevdiklerinden haber alamamaktadır. Frankl’a göre sevgi fiziksel çok ötesinde, anlamı ise kişinin tinsel varlığındadır.

Kitapta sevgi için şu sözler kullanılmaktadır; “Bir başka insanı, kişiliğinin en derindeki çekirdeğinden kavramanın tek yolu sevgidir. Sevmediği sürece hiç kimse, bir başka insanın özünün tam olarak farkına varamaz. Sevgisi yoluyla insan, sevilen kişideki temel kişilik özelliklerini ve eğilimlerini görebilecek duruma gelir ve dahası, ondaki gerçekleşmemiş olan ancak gerçekleştirilmesi gereken potansiyelleri görür.”

Beni okurken oldukça etkileyen bir kitap oldu. Okumanızı tavsiye ederim.

Keyifli okumalar…

 

%d
Tüm Hakları Saklıdır. | Renowtech