Ayıkla Pirincin Taşını!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Maaş:7.500 TL  Kira:9.000 TL Huzurevi: 2.581 TL

Son zamanlarda kira fiyatlarının artmasıyla vatandaşlar konaklama sorunuyla karşı karşıya kaldılar. Kira fiyatlarını ödemekte zorlanan vatandaşlar konaklamak için farklı arayışlara girdiler. Özellikle son dönemlerde huzur evlerine başvuran vatandaşların sayısında artış yaşandığı öğrenildi. Konuyla ilgili Çanakkale Tüketici Koruma Derneği Başkanı Ali Rıza Berkit ile röportaj gerçekleştirdik. Başkan Berkit, “İnsanlar ciddi çareler arıyorlar. Yaşlılar yurdunda da barınmak çok zor” ifadelerini kullandı.

Fahiş kira ücretlerine ek olarak gıda ve diğer kalemlerde de artan fiyatlar vatandaşların geçim sıkıntısı yaşamasına neden oluyor. Geçim sıkıntısı çeken emekliler de artan fiyatlar karşısında huzurevlerine başvuruda bulunuyorlar. 7.500 TL ile geçinmeye çalışan ve tek başına yaşayan bir emekli, Çanakkale’de 8.000 TL kira karşısında, kirasını dahi ödeyemez hale geldi. İnsanın temel ihtiyaçlarından olan barınma ihtiyacı dahi karşılanamıyor.

Çanakkale Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nin ücretleri ise şöyle; tek kişilik odanın fiyatı aylık 2.581 TL, çift kişilik odanın fiyatı aylık 2.261 TL, Rehabilitasyon bölümünde konaklamanın fiyatı aylık 4.394 TL. Huzurevinden 60 yaş üstünü doldurmuş heyet raporu bulunan, akıl ve ruh sağlığı yerinde, alkol ve madde kullanımı olmayan vatandaşlar başvurabiliyorlar.

Öte yandan Çanakkale’de kıdemli kentlilerin sayısı bir hayli fazlayken, kentte sadece bir huzurevi bulunuyor.

Çanakkale Tüketici Koruma Derneği Şube Başkanı Ali Rıza Berkit konuyla ilgili gazetemizle yaptığı röportajda, insanların kira fiyatlarını ödemekte zorlandıkları belirterek barınma zorluğu çektiklerine değindi

“İnsanlar ciddi çareler arıyorlar”

Berkit; “Ülkemizde ve Çanakkale’de tüketiciler çok zor günler geçiriyor. Ülkenin tüm insanları; işçiler, işverenler, emekliler bu sıkıntıları çekiyor. Gözlemlerime göre kendi mesleğini yapan insanlar da kiralarını ödemekte çok sıkıntı çekiyorlar. Örneğin mesleği marangoz olan vatandaşlar kendi işlerini yapmasına rağmen konut fiyatlarını karşılayamıyor. Sitelere bahçıvan, kapıcı olarak girip sitelerin lojmanlarından faydalanmak istiyorlar. Ekonomi sıkıştırdıkça insanlar ciddi çareler arıyorlar.

“Yaşlılar yurdunda da barınmak çok zor”

İlimizde bir tane yaşlılar yurdu bulunuyor. Yaşlılar yurdunda da barınmak çok zor, insanlar sıraya giriyor. İnsanlar vefat ettikten sonra veya ayrılmak istediklerinde boş kontenjanlar açılıyor. Huzur evlerinin fiyatları kira fiyatların üçte biri oranında. Bu durum insanları buraya yönlendiriyor.

“Yaşamın her alanında üretimin arttırılması gerekiyor”

Tüketici günümüzde zor günler geçiriyor. Bunun çözümü çok basit demiyorum ama çözümünün üretim olduğunu belirtmek isterim. Tarımda ve sanayide üretime teşvik edecek psikolojik ve maddi destekleri yerel kalkınmalar vererek üretimin arttırılması gerektiğini düşünüyorum. Yaşamın her alanında üretimin arttırılması gerekiyor, başka kurtuluş yolumuz yok” ifadelerini kullandı.

www.canakkalegundem.net/ Sedanur Arıgün

 


Bu haber 17/09/2023, Sunday günü yayınlandı, 465 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com