Yasak kalktı, tezgahlara bolluk bereket geldi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

15 Nisan’da başlayan av yasakları Marmara, Ege ve Karadeniz’de 1 Eylül itibariyle sona erdi. Yasak döneminde hava koşullarının da etkisiyle zor günler geçiren Balıkhane esnafı, av yasağının kalkmasının ardından iki haftadaki bolluk bereketi gazetemize aktardı. Balıkhane esnafından Ekim ayında balık fiyatlarının daha uygun olacağı müjdesi geldi.

1 Eylül’ü beklediklerini ve bu sezondan umutlu olduklarını dile getiren Balıkhane esnafları, beklentilerinin karşılandığını dile getirdi.

Hem çeşit bollaşacak hem de fiyatlar düşecek”

Kemal Dinçel; “İki haftalık süreç iyi geçti. Hamsi 70 TL, bir buçuk kilosu 100 TL. Sardalya 70 TL, bir buçuk kilosu 100 TL, istavrit yine aynı şekilde. Piyasadaki etlere göre çok ucuz. Mazot pahalılığında, enflasyon ortamında vatandaş bol yesin diye biz de elimizden geleni yapıp fiyatları uygun tutmaya çalışıyoruz. İnşallah havalar soğudukça hem çeşit bollaşacak hem de fiyatlar düşecek. Herkes bol bol balık yer. Şu an balıklar taze ve uygun.”

Denizlerimizdeki balık rezervleri çoğalmış”

Engin Tunç; “Şu an sardalyamız, hamsimiz ve istavritimiz 70 TL’ye kadar düştü. Önümüzdeki fiyatlarda aynı fiyatlarda gitmesini tahmin ediyoruz. Masraflar ne kadar ağır olsa da mazot ne kadar pahalı olsa da tüketicinin bu balık sezonundan bir beklentisi vardı. Allah’a şükür denizlerimizdeki balık rezervleri çoğalmış. Neticede halkımız ucuza balık yiyebiliyor şu an. Bunun böyle devam etmesini bekliyoruz.

600 TL olan lüferin kilosu 300 TL’ye kadar düşecek”

Küçük balıklarda durum böyle. Geçen sene palamutta olan bolluk bu sene yok ama yine tezgahlarımızda var. Palamudun tanesi 70 TL. Bir tanesi bir kişiye fevkalade yetecek kadar. Lüfer bu ara biraz az çıkıyor. Önümüzdeki Ekim ayında havaların soğuması ve suların soğuması ile onun da bollaşacağını tahmin ediyorum. Şu anda 600 TL olan lüferin kilosu 300 TL’ye kadar düşecek. Beklentimiz bu yönde. Reislerimiz o yönde bilgi veriyor. Fiyatların 60-70 TL bandında seyredeceğini tahmin ediyorum.”

Esra İrem Özer


Bu haber 16/09/2023, Saturday günü yayınlandı, 337 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com