Lapseki Güreci Göleti’nde çalışmalar devam ediyor

2 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamakta. Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Çanakkale Lapseki Güreci Gölet’inde çalışmalar devam ediyor.

Tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkılıyor.

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta “Çalışmaları devam eden Çanakkale Lapseki Güreci Göleti’nin tamamlanması sonucu gölette depolanacak su ile 1010 dekar tarım arazisinin sulanmasının sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Göletin ulaşım yollarının %70’inin, dipsavak yapısının bitirildiğini ve gövde dolgu imalatının da %40’ının tamamlanarak göletin tüm ünitelerinin %23’ünün tamamlandığını ifade eden Genel Müdür Balta göletin kalan dolusavak ve vana odası ünitelerinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

Ayrıca Müdür Balta “Temelden yüksekliği 27,34 metre ve su depolama kapasitesi 722.000 m3 olan Çanakkale Lapseki Güreci Göleti’nin tamamlanması ile 2023 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 5 milyon 837 bin TL katkı sağlaması hedeflenmektedir” açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi


Bu haber 16/09/2023, Saturday günü yayınlandı, 257 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com