Tepinin, bakalım!

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

İyi bir iş buldunuz kendinize. Durumdan vazife çıkardınız. Oh! Ne güzel Nane şekeri. Efendim. Emeklilerin mağduriyeti herkesçe malum. Sıkıntı büyük. Bunu fırsat bilen, yazarlar, çizerler, televizyoncular. İnternet habercileri. Her gün en üç haber yapıyorlar. Neymiş? Efendim, emekliye Ekimde zam. Ocakta zam. Ekimde ikramiye. Ağlakçı eski vekilin dediği gibi,”Allah verdikçe veriyor” Yahu nerenizden uyduruyorsunuz?  Yetkili bir ağızdan duymadık bunları. Yetkililer ne diyor. İyileştirme yapacağız. Enflasyona ezdirmeyeceğiz. Sazı eline alan başlıyor söylemeye. Efendim, Enflasyon Aralık sonunda şöyle olacakmış. Hesap kitap, yüzde yetmiş zam var. O kadar da ciddiler ki, inanmamak mümkün değil. Eline kalemi alıp, tahtanın başına geçiyorlar. Hesap, kitap, iki ileri bir geri. Kafa karıştıran birçok terim. Nasılsa vatandaş anlamıyor. Anlayacağınız bunlar, emekli ile resmen alay edip, kafa buluyorlar. Rahmetli Süleyman Demirelin dediği gibi, ”Doğmamış çocuğa don biçiyorlar”.Bir emekli olarak bunların yaptıklarını şiddetle kınıyoruz. Her gazetenin bir köşesinde, her televizyonun bir programında Emekliye verilecek zam ile ilgili haberler gırla gidiyor.29 Ekimde 5000 lira ikramiye verilecekmiş. Meclis açılır açılmaz,8000 lira seyyanen zam da cabası. Kimden öğrendiniz? Yetkili biri bunları söylemeden nerenizden çıkartıyorsunuz? Nasılsa müşterisi çok. Gariban emeklinin gözü kulağı sizlerde. Güzel bir haber alır mıyım diye sizleri dinliyor. Okuyor. Sizler de “Mal bulmuş mağribi gibi,” salladıkça sallıyorsunuz.  Hani meşhur hikâyedir. Adam berberde tıraş olurken sormuşu, ”Saçım Ak mı, Kara mı”.Berber de, “önüne döküldüğünde görürsün demiş”. Sonuçta Ocak ayında ak möt, kara möt ortaya çıkacak. Yeter artık. Emeklinin duyguları ile oynamayın. Gölge etmeyin. Başka bir şey istemiyoruz. Ocakta yapılacak zam, yaraya merhem olur mu? Diyeceksiniz .Olmaz. Temmuz, Aralık sonu kayıpları nasıl telafi edilecek. Ara açıldı. Telafisi çok zor. Vatandaş bu arada borçlandı. Bazı çokbilmişler, ”Millet bu işin hesabını sandıkta sorar” diye köpürüyor. Bunlar. Siyaseti bilmeyen anlamayanlardır. Türkiye’de, muhalefet var mı? Var diyen beri gelsin. Bunlar İktidara muhalefet yapacaklarına, kendi, kendilerine muhalefet yapıyorlar. Bu yüzden, genel seçim, Mahalli seçim fark etmez. Yine iktidar kazanır. Demedi demeyin.

                Acıcık gülüverin gari!

Köylünün, öküzü, malı canıdır, her şeyidir. Çünkü Mal canın yongasıdır. Adamın birinin bir eşeği, bir çift de öküzü varmış. Askerden yeni gelen oğluyla ilgili olarak, geç vakit, karısıyla konuşuyorlarmış, oğlan da uyuyamamış, dinlermiş.

Hanım demiş ki:-“Herif, oğlan askerliğini yaptı, everivermek gerek, ne edeceğiz, ne yapacoyuz?Adam:-”Hanım,eşeği satsak oğlan evermez,öküzleri satsak aç kalırız,hele günü gelsin düşünürüz.” demiş.Oğlan konuşmanın devamını beklemiş, üç gün, beş gün, bir ay.. Sonunda dayanamamış, anasına:

-“Kız ana, şu bizim öküz meselesini gonuşuven gayrı”

Demiş. Biz de, hükümete diyoz ki,”Şu emeklinin işini bi konuşuverin gari”.Sağlıcakla kalınız..


Bu haber 15/09/2023, Friday günü yayınlandı, 384 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com