Dev Kitle Başarıyla Çıkarıldı

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Karın şişliği, ağrı, mide bulantısı şikâyetleriyle Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi’ne başvuran 67 Yaşındaki Ali Kamalı’ya yapılan tetkikler neticesinde retroperitoneal kitle teşhisi konularak ameliyat kararı verildi.

Ameliyat hazırlıkları tamamlanan hasta Gastroenterelojik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Barış Türker ve Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Özgür Kurtkulağı tarafından başarılı bir şekilde ameliyat edilerek yaklaşık boyutu 35x20x15 cm büyüklüğündeki dev retroperitoneal kitle çıkarıldı.

Hasta bir hafta sonra sağlığına kavuşarak taburcu edildi.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan hekim Op. Dr. Barış Türker ve Op. Dr. Özgür Kurtkulağı “Retroperitoneal kitleler, karın boşluğunun arkasında, peritoneum adı verilen ince bir zarın dışında yer alan anormal büyümeler veya kitlelerdir. Bu tür kitleler, farklı nedenlerle ortaya çıkabilir ve genellikle çeşitli belirtilere neden olabilir. Retroperitoneal kitlelerin nedenleri çeşitli olabilir. En sık rastlanan nedenler arasında böbrek tümörleri, lenf bezleri ile ilgili problemler, sinir dokusu tümörleri, pankreas kistleri veya tümörleri, bağırsak tümörleri ve nadiren de olsa travma sonrası oluşan kanamalı kistler bulunur. Retroperitoneal kitleler belirli bir büyüklüğe ulaştığında ağrı, karın şişliği, kilo kaybı, mide bulantısı veya bağırsak problemleri gibi belirtilere neden olabilir. Retroperitoneal kitlelerin tanısı genellikle görüntüleme testleri (örneğin, bilgisayarlı tomografi veya manyetik rezonans görüntüleme) ve biyopsi ile konur. Tedavi, kitlelerin türüne ve büyüklüğüne bağlı olarak cerrahi müdahale, kemoterapi veya radyoterapi gibi yöntemleri içerebilir. Bazı retroperitoneal kitleler iyi huylu (habis olmayan) olabilir ve sadece izlenmesi gerekebilir. Diğerleri ise kanserli olabilir ve daha agresif bir tedavi gerektirebilir” diye kaydettiler.

Tunahan Ünsal


Bu haber 11/09/2023, Monday günü yayınlandı, 463 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com