“Umarım halk tarafından benimsenir”

3 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Troya Kültür Yolu Festivali’nin bu yıl ikincisi düzenleniyor. Sanatçı Ebru Ceylan’a ait olan ve Truva efsanesini konu alan “Cesaret Kalkanı ve Cevher” sergisi Troya Kültür Yolu Festivali’nde sanatseverle buluşacak. Eseri hakkında gazetemize röportaj veren Ebru Ceylan, “Çanakkale savaş stratejileri ve cesaret örnekleri ile dünyaya nam salmış bir şehir. Savaş alanlarında yer alan askerlerimiz cesaretleriyle o savaşlar kazanılıyor. Eser bu yüzden Cesaret Kalkanı ve Cevher olarak isimlendirildi” ifadelerini kullandı.

Troya Kültür Yolu Festivali, 40’dan fazla noktada 550’den fazla etkinliğe ev yapacak. Festival kapsamında gerçekleşecek etkinliklerden biri de Puzzle of Anatolia konseptine sahip “Truva Efsanesi Cesaret Kalkanı ve Cevher Heykel Enstalasyonu” olacak. Kültür yolu Festivalleri hakkında konuşan Ebru Ceylan, “Halkın ilgi duyduğu alanlarda dikkat çekmek istenilen etkinliklerle bir bütün oluyor” dedi.

Anadolu’nun kurtuluş hikayesi de insanın cesaretinden geliyor”

Ebru Ceylan; “Bu proje her şehre özel yapılsa da genel bir proje. Puzzle of Anatolia olarak bir konsepti var. Bu proje kapsamında gittiğimiz her şehrin efsane ve mitlerini 360 derece işliyoruz. Çanakkale özelinde ise hem Troya’yı hem de şehitleri bir arada çalışmak istedim. Çanakkale savaş stratejileri ve cesaret örnekleri ile dünyaya nam salmış bir şehir. Bütün savaşlarda olduğu gibi Anadolu’nun kurtuluş hikayesi de insanın cesaretinden geliyor.

Hayatımın belirli dönemlerinde geldiğim bir şehir”

1984 yılı doğumluyum. Benim dönemimde ilkokulda iki yere gezi düzenlenirdi, bunlardan biri Anıtkabir biri de Çanakkale Şehitler Abidesi. Çocukluğumda bu geziler sayesinde Çanakkale’ye gelme şansı buldum. Yaklaşık bir hafta önce de Çanakkale’yi keşfe geldim. Aynalı Çarşı ve Şehitliklerin bulunduğu yerlere gittim. Abim de Çanakkale’de askerlik yaptı, bu yüzden hayatımın belirli dönemlerinde geldiğim bir şehir. Bu sefer geldiğimde de çok mutlu bir şekilde dolaştım.

Umarım halk tarafından gezilir ve benimsenir”

Kültür Yolu Festivali etkinlikleri, halkın ilgi duyduğu alanlarda dikkat çekmek istenilen etkinliklerle bir bütün oluyor. Hem halk adına hem de sanatçı adına gerçekleşen bu etkinlikler, kendi memleketimiz içinde olması nedeniyle çok fazla emek harcanarak hazırlanıyor. Festival kapsamındaki etkinlikler umarım halk tarafından gezilir ve benimsenir” ifadelerini kullandı.

www.canakkalegundem.net/ Sedanur Arıgün


Bu haber 10/09/2023, Sunday günü yayınlandı, 458 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com