“Cumhuriyet Halk Partisi önemli bir milat olmuştur”

3 weeks önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın 9 Eylül İzmir’in kurtuluşu ve 9 Eylül Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşu dolayısıyla mesajı yayınlandı.

Yayınlanan mesajda, “Milletimizin bağımsızlık ve milli egemenlik için verdiği büyük ve destansı mücadele olan Kurtuluş Savaşı’nın seyrini ve sonucunu belirleyen, 26 Ağustos 1922 tarihinde başlayan Büyük Taarruz’u takip eden süreçte, kahraman Türk ordusunun işgal altındaki İzmir’i düşman işgalinden kurtardığı, bir milletin vatan sevgisi ile neler başarabileceğini bir kez daha kanıtladığı tarihtir 9 Eylül 1922. Güzel İzmir’in kurtuluşunu takip eden sürede ülke, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve kahraman Mehmetçik’in gayreti ile düşman işgalinden tamamen kurtarılmış, bağımsızlık ve milli egemenlik tüm dünyaya ilan edilmiştir.

İzmir’in kurtuluşundan tam bir sene sonra, yani 9 Eylül 1923 tarihinde Atatürk’ün kuruculuğunu yaptığı Cumhuriyet Halk Partisi, küllerinden yeniden doğan ülkenin siyasi hayatında da önemli bir milat olmuştur. Cumhuriyet Halk Partisi kurulduğu günden bu yana laiklikten, hak ve eşitliklerden, hukuk ve adaletten, özgürlükten yana durarak sosyal demokrasi ilkelerinin ışığında yürümüştür.

Ülkemizi Cumhuriyetin aydınlığına, bağımsızlığa biraz daha yaklaştıran, nice kahramanların mücadelesi ile gerçekleşen 9 Eylül İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunu, ayrıca Atatürk’ün ilke ve inkılaplarının ışığında yürümeyi kendine düstur edinmiş, birleştirici ve bütünleştirici bir anlayışla tam 100 yıldır varlığını sürdüren Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluş yıldönümünü en içten dileklerimle kutluyor; Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kurtuluş mücadelesinin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi de rahmet, minnet ve saygı ile anıyorum” ifadeleri yer aldı.

Haber Merkezi


Bu haber 09/09/2023, Saturday günü yayınlandı, 258 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com