“Çanakkale hareketli günler yaşıyor”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de gerçekleşen festivaller, şehre akın eden yerli ve yabancı turistlerle göz doldurmaya devam ediyor. 60’ıncısı düzenlenen Uluslararası Troia Festivali kapsamında kente birçok turist gelmişti. Bu yıl 2’ncisi düzenlenecek Troya Kültür Yolu Festivali’nin turizm ve Çanakkale açısından önemini Çanakkale’nin seyahat acenteleri değerlendirdi.

Özellikle festival ve etkinliklerin yapıldığı dönemlerde Çanakkale’de hareketlilik yaşanıyor. Kentte gerçekleşen etkinlikler, yerli ve yabancı turistlerce yoğun ilgi görmekte.

9-17 Eylül tarihleri arasında bu yıl 2’ncisi düzenlenecek olan Troya Kültür Yolu Festivali’ne hazırlıklar kent genelinde başladı. Çanakkale’de hizmet veren seyahat acenteleri yapılan festivallerin kent açısından önemine değindiler.

Troya Kültür Yolu Festivali için bu yıl yeterli reklam çalışması yapılmadığını belirten seyahat acenteleri, bu tür festivallerin desteklenmesi gerektiğini belirttiler.

“Çanakkale’nin bilinirliğini arttırıyor”

Hamza Fatih Özkan; “Troya Kültür Yolu Festivali ve Uluslararası Troia Festivali’nin gerçekleşmesi Çanakkale’nin bilinirliğini arttırıyor. Dünyada özellikle Troya’nın hikayesi biliniyor. Fakat Troya’nın Çanakkale’de olduğunu bilen yabancı sayısı az. Ülke çapında da festivaller için reklam yapılınca Çanakkale için katkı sağlamakta. Bu durum hem yabancı hem de yerli turistlerin dikkatini çekmekte. Çanakkale Kültür Yolu Festivali, isminden dolayı da insanların dikkatini çekiyor.

“Boş oda bulamıyoruz”

Yapılan bu festivallerin Çanakkale’ye kesinlikle katkısı var. Festival dönemlerinde otel doluluk oranları üst seviyede olur. Bu tarihlerde otellerde boş yer bulmak zorlaşıyor. Turizm acenteleri daha önceden otel ayarlamadıysa festival döneminde müşterilerimize boş oda bulamıyoruz.

“Uzun sürelere yayılması taraftarıyız”

Çanakkale esnafı, turizm acenteleri festival dönemlerinde en çok getiri elde eden gruplar. Bu festivallerin yapılmasından çok mutluyuz. Daha çok profesyonel, daha farklı etkinliklerle uzun sürelere yayılması taraftarıyız.

“Zayıf reklam çalışması yapıldığını düşünüyorum”

Festival kapsamında gelen sanatçıların, yapılan etkinliklerin yeterince uygun olduğunu düşünüyorum. Geçen sene çok güzel reklam çalışmaları yapıldı. Bu reklamlar ulusal çapta yankı uyandırdı.” dedi.

“Gündeme geldikçe ziyaretçi sayısı artmaktadır”

Zafer Güneş; “Troya Kültür Yolu Festivali ve Uluslararası Troia Festivali’nin turizm açısından büyük bir getirisi olduğunu düşünüyorum. Çanakkale’nin bu dönemde gündeme gelmesi önemli bir olay. Çanakkale gündeme geldikçe ziyaretçi sayısı artmaktadır. Bu durum genişletilmiş olsa yurt dışından gelen turistler açısından daha fazla bir katkı olacağını düşünüyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu konuda yaptığı girişimler oldukça olumlu. Geçen sene de festivaller yapılmıştı. İleriki senelerde daha da genişletilerek uluslararası boyutlara taşınmasının Çanakkale için daha olumlu olacağını düşünüyorum. Çanakkale Uluslararası Troia Festivali çok uzun yıllardan beri yapılıyor. Bu tür festivaller turizme, şehre, ticarete katkı sağlıyor. Bunların desteklenmesi lazım. Bunlar turizmin önemli faktörleridir.

“Okulların açılmasına denk geldiği için katılım az olabilir”

Şehrin içerisine yeni asılan pankartlar ile duyurulmaya çalışılıyor. Ulusal kanallarda reklam çalışmaları yapılırsa daha merak uyandırıcı olur kanaatindeyim. Okulların açılmasına denk geldiği için katılım az olabilir. Fakat Çanakkale yine de hareketli günler yaşıyor” ifadelerini kullandı.

www.canakkalegundem.net/ Sedanur Arıgün


Bu haber 08/09/2023, Friday günü yayınlandı, 555 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com