“Kullandığımızdan fazlasını vergi ödüyoruz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’de yaz boyunca mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklar ve yağışların yaşanmaması Atikhisar Barajı’nın su seviyesinin azalmasına neden oldu. Çanakkale toplu ulaşım ile birlikte su faturalarının da bir hayli kabarık geldiği şehirler arasında bulunuyor. Hal öyle bir noktaya geldi ki su faturaları ile neredeyse konutlarda elektrik faturaları başa baş gidiyor. Öte yandan Çanakkale esnafına su faturalarının yüksek geliyor mu diye sorduk. Esnaf görüşlerini gazetemiz ile paylaştı.

Çanakkale Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısı gerçekleşti. Toplantıda Atikhisar Barajı’nın su oranı da masaya yatırıldı. Atikhisar Barajı’nın bir önceki toplantıda yüzde 48 olarak söylenen su oranı, Eylül ayı toplantısında yüzde 38 olarak açıklandı. Çanakkale’de bir süredir su faturası üzerinden alınan vergiler, kullanım bedelini aşıyor.

Su faturalarına eklenen vergilerden şikayetçi lokanta sahibi Kemal Yılmaz, “Sadece kullandığımız suyu ödemiyoruz, atık su bedelini de ödüyoruz. Durum böyle olunca faturada ödediğimiz miktar fazlalaşıyor” ifadelerini kullandı.

Sadece kullandığımız suyu ödemiyoruz”

Lokanta sahibi Kemal Yılmaz; “Kullandığımız su aşırı pahalı. Sadece kullandığımız suyu ödemiyoruz, atık su bedelini de ödüyoruz. Durum böyle olunca faturada ödediğimiz miktar fazlalaşıyor. İş yeri için aylık bin TL’nin üzerinde su faturası ödüyoruz.

Yüzde 40 zamlandı”

Geçen seneye oranla ödediğimiz su faturası yüzde 40 zamlandı. Geçen sene 600 TL ödediğimiz fatura bu sene 1000 TL’yi bulmakta. İşletme olduğumuz için bizim su faturalarımız evlere oranla daha pahalı oluyor. Fakat evler için de değişen bir şey yok, onlar da pahalı. Gerekli olan zam işletmelere de evlere de yapıldı.

Kullandığımız su miktarının üstüne ekleniyor”

Su kıtlığı yaşıyoruz fakat çevre temizlik vergisi ve buna benzer vergiler kullandığımız su miktarının üstüne ekleniyor. Kullandığımız sudan daha fazla vergi ödüyoruz” dedi.

Bizim işletmemize fazla geliyor”

Çay ocağı işletmecisi Naci Çakır; “Su faturaları çok pahalı. 100 TL ödediğimiz su faturasına 200 TL ödemekteyiz. Geçen sene bir ay bize yeten su, bu sene bir ay boyunca yetmiyor. En fazla 20 gün yüklediğimiz suyu kullanabiliyoruz. Su faturası bizim işletmemize fazla geliyor. En pahalı şehir Çanakkale’de su sorunu yaşıyoruz.

Çanakkale susuz kalabilir”

Artan fiyatların nedeni su kıtlığı yaşamamız. Barajlarımızda su kalmadı, bu su kıtlığını yaşayacağız. Bizim vatandaşlar olarak israfımız da çok fazla, bu sorun ne zamana kadar gidecek diye düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde Çanakkale susuz kalabilir.

Aksi halde susuz kalacağız”

Evet su pahalı ama artık düşündüğümüz konu o değil. Barajlarımızda su kalmadı, yağmurlar yağmıyor. Suyu israf etmemeliyiz. Bu konuda çözümler bulunmalı aksi halde susuz kalacağız. Önümüzdeki sene su konusunda ne sorunlar yaşayacağımızı bilmiyoruz, idareli su kullanımı yapmalıyız. Barajlardaki su oranı bu seviyede devam ederse bidonlarla azar azar su kullanmaya başlayabiliriz. Buna en koda zamanda çözüm bulunmasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

www.canakkalegundem.net/ Sedanur Arıgün


Bu haber 05/09/2023, Tuesday günü yayınlandı, 391 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com