Müziğin Hayatımızdaki Yeri

3 months önce Uğur Çalık Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Tek El ile Ses Olmuyor Mu? İki Elin Sesi Gerçekten Var Mı?

Aslında tek el ile de var. Parmak şıklatma mesela.İnsanoğlunun varoluşundan beridir müzik, ritim, hep olmuştur. İki sopayı birbirine vurduğunuz zaman bile halk arasında ritmi yakalamak diyoruz.Mesela ilk müzik nasıl çıktı? Nasıl var oldu? Bununla ilgili zibilyon tane tezler, makaleler var hangisi doğru mesela? Ne kadar geçmişi biliyoruz?

Kendimizden örnek verelim ; bir yerden bir yere giderken bazen aklınıza bir melodi gelmiyor mu? Adımlarınız bile ritme göre ilerliyor sürekli.Bir yere uzun uzun dalıp bakarken kendimizi arka planda şarkılarda bulmuyor muyuz çoğu zaman? Evde temizlik yaparken kendimizi müziğe vermiyor muyuz? Eğlendiğimiz zaman kendimizi yüksek ritme kaptırmıyor muyuz? Hüzünlendiğimizde kendimiz yine ona veriyoruz. Ya da bir sofrada müziklerle beraber kadeh kaldırmıyor muyuz?Törenlerde coşkuyla kendimizi müziğe vermiyor muyuz? Daha da geçmişe gidersek ateşin bulunması mesela. İlk kıvılcım taşların belirli bir ritimle birbirine sürtülmesiyle bulunmadı mı?

Müziksiz hayatımızı bir düşünelim. Komple çıkaralım hayatımzdan. Ne kadar dayanabiliriz? Hiç ses yok. Sadece çevre ve makine sesleri var. Telefonlarımız bile sadece tek bir ses olarak çalıyor. Hani eskiden televizyonlarımızda yayınsız kanallarda ince kulak ağırtan bir ses çıkardı ya ekranda gökkuşağı renkleri. Hatırladınız şuan o renkleri. Hayatımız o şekilde dümdüz sade ve müziksiz. Müzik piyasası, müzisyenler yok. Onca keşfedilmiş insanlar yok. Mozart, Beethoven yok bir kere. Cem Karaca, Barış Manço, Yavuz Çetin gibi üstadlar yok mesela. Sanat deyince sadece görsellik gelecek aklımıza. Nasıl bir hayat olurdu?

Ben söyleyeyim; gri bir hayatımız olurdu. Danslar olmazdı, çoşkular olmazdı, o sanatçılar müzisyenleri tanıyamazdık. Sabah alarmlarımız olmazdı. Kısacası dünya komple depresyonda olurdu.Hep bir eksik var onu arar dururduk.Neyse ki bizi bu dertten kurtarmışlar zamanında.İyi ki de kurtarmışlar.Var olsunlar…

 

 

 

 

 


Bu haber 20/08/2023, Sunday günü yayınlandı, 897 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com