Konsey Başkanı Uluslararası Kriz Mi Çıkardı?

2 months önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Gazeteci Melike Çapan tarafından hazırlanan ve Gökçeada’nın tarihine adeta not düşen sergi İstanbul’da yoğun ilgi görmüştü. Sergi 18 Ağustos’ta Gökçeada’da adalılar ile buluşmak için gün sayarken, Gazeteci Melike Çapan, serginin iptal edildiğini duyurdu. Sergi ile ilgili Gökçeada Kent Konseyi tarafından basın açıklaması yapılırken, Agos gazetesi de yaşananları manşetine taşıdı.

Gazeteci Melike Çapan, “İmroz’un 1964 Belleği” adından sergi hazırladı. Sergi açılışını ise İstanbul’da Balat Yuvakimyon Kız Lisesi’nde, Kasım ayında yaptı. Gerçekleşen açılışa Fener Rum Patriği Bartholomeos’da katıldı. Çok sayıda davetlinin katıldığı sergi Kasım ayında yoğun ilgi gördü. Sergi adeta Gökçeada’nın tarihine de not düştü.

Aynı sergi Gökçeada’da 18 Ağustos’ta gerçekleşecekti. Sergi ile ilgili ise geçtiğimiz günlerde Gökçeada Kent Konseyi Başkanı Bülent Aylı tarafından da basın açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, “Yeniden Buluşacağız: İmroz’un 1964 Belleği Sergisi” Gazeteci Melike Çapan tarafından hazırlanmış Gökçeada’da Kıbrıs olaylarının ardından yaşanan sözde kimliksizleştirme politikasının anlatıldığı dökümantasyon sergisi tahkir, tecyiz ve iftiralarla dolu açılmaya doğru gidiyor. Başta devletimizin manevi sahsiyetini hedef alan bu sergi Rum ve Yunan sevinci yazar, çizer ve entelektüel kesimce hararetle alkışlanırken, Adada yaşayan Osmanlı bakiyesi Türk milletini rencide etmektedir. Bu sergide devletimiz ve milletimiz aleyhine, rencide edici bir yaklaşım görürsek hukuki mücadele başlatacağız. Yapanlar, yaptıranlar hakkında suç duyurusunda bulunacağız” ifadeleri yer almıştı.

Gökçeada Kent Konseyi Başkanı Aylı’nın açıklamasının, yönetim kurulu kararı ile mi yoksa kişisel mi yapıldığı merak ediliyor.

Yaşananları Agos gazetesi ise manşetine taşıdı. Agos, aynı zamanda sergi sahibi, Gazeteci Melike Çapan ile röportaj yaparak, Çapan’ın “Sergi yapılırsa savcılığa şikayet edeceklerini söylediler İddiaları o ki devlete ihanet ediyormuşum. Türkiye’de azınlıklarla ilgili pek çok haber, röportaj yazdım. Hiçbir zaman bunu devlete karşı bir hakaret olarak değil aksine dini, dili, inancı ne olursa toplumların haklarını göz ardı etmeden sesleri olabilme gayretiyle yaptım. Adadaki ya da İstanbul’daki Rum toplumunun bu süreçten zarar görmemesi için sergiyi iptal ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 10/08/2023, Thursday günü yayınlandı, 842 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com