Ömrümün Kalan Yarısına Özgürlük Sözü

4 months önce Elçin Durmaz Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Kafeste yaşamak için kuş olmamıza gerek olmadığını anlatayım mı size. Bugün kendimden yola çıkacağım. Hiç olmadığım kadar kendimden. Size benim nasıl bir kafeste yaşadığımı anlatacağım. Anlatmalıyım çünkü artık yola böyle devam edemem. Edersem elimdeki tek ömürlük hayatıma haksızlık edeceğim. Çünkü ben aslında hiç de özgür değilim.
Nedir özgürlük? Anlamında köle olmamak diye bir tabir geçer. Ah ne güzel bir tarif. KÖLE OLMAMAK. İşte 45 senemin özeti. Kölelik
Oysa biz özgürlüğü hiç böyle sanmadık ki. Biz her istediğimizi yaptığımızda, yediğimizde, içtiğimizde, giydiğimizde özgürdük. Adem ile Havva gibi yaprak takarak gezsek bile adına özgürlük dedik. Bize karışılmayan tüm anları özgüriyet ilan ettik ahmakça. Gerçek özgürlük aslında ne kadar içerde ne kadar  derindeymiş hiç görmedik.  Asıl özgürlüğün gerçek anlamda HAYIR diyebilmek olduğunu anlayabilmek için koçbaşı ile girmek gerekirmiş insan ruhuna. Yıllardır alıştırdığı, kayıplarından korkarak kendinden verdiğin, ne derler dediğin ve bu uğurda özünden, benliğinden her gün yaprak eksilttiğin onca insan. Ne çok insan biriktirmişim derim hep. Ama iyi ama kötü hiç fark etmez. Biriktirdim çünkü asla hayır demedim.  Onlar dedim sandı ama içeride vicdan kafesime her defasında bir demir daha taktım. Hayatımın tüm düzenini aman kırılır aman gitmesin dediğim hayatlar üzerine kurdum. Şimdi ise ben gidemiyorum işte  ne ileri ne geri. Hayatımın yeter dediği yerdeyim. Suskunluğumun dilini anlayacak noktadayım.. Değişim zordur. Değişim karşıdakinin hiç hoşuna gitmez çünkü. Alışkanlıkları bırakmak ne kadar zorsa karşıdaki tüm insanlarda alıştıkları benden farklı bir ben görmeye tahammül edemeyecekler. Ve  bende deli gibi korkmayacağım bundan. Şu anki halimden daha da daha da korkacağım. Belki yüzleşmekten kaçtığım  onca şeyle yüzleşmek başta iyi gelmeyecek… Ama ya sonra. İşte o tüneli geçtikten sonra ki özgürlük hissi… Hepimizin tüm benim gibi olanların hayatlarının hak ettiği o his. Son olarak haksızlıkların karşısında duruşuyla Allah’ın aslanı denilen Hz. Ali’nin şu sözüyle hayatıma yaptığım tüm haksızlıkları artık özgür bırakıyor ve söz veriyorum.
“”Allah seni özgür yaratmışken başkasının kölesi olma…””

 

 


Bu haber 07/08/2023, Monday günü yayınlandı, 675 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com