Tatil mi? O da ne!

2 months önce Ekonomi Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yıl boyu çalışıp tatil mevsiminde bir soluk almak isteyen ve bir ömür çalışıp emekliye ayrılan vatandaşlara tatil planlarını sorduk. İşçisi, emeklisi, memuru ve genciyle geçim derdine işaret eden vatandaşlar, tatile bütçe ayıramadıklarını “Mümkün değil” sözleriyle ifade etti.

Ekonomik koşullar nedeniyle güçlük çeken vatandaşlar, tatil potansiyellerini değerlendirdi. Yapılan değerlendirmeler tatile bütçe ve zaman ayırmanın mümkün olmadığı noktasında buluştu.

“Tatile çıkamıyorum, sevdiklerimi göreyim istedim”

Öğretmenlikle geçim sağlayan Sidar Güneş öğretmen maaşıyla tatile çıkmanın mümkün olmadığına dikkat çekerek “Ben bir öğretmenim, zaten tatil yapamıyoruz. Ben de yeğenimin yanına geldim, Çanakkale’yi de göreyim dedim. Zaten bu ekonomik koşullarda tatile bütçe ayırmak çok zor. Bu yüzden ben de tatile çıkamıyorum, sevdiklerimi göreyim istedim. Benim tatilim de bu oldu” ifadelerini kullandı.

“Tatil nedir bilmem”

Bu yılında önceki yıllardan farklı olmadığını ifade eden Kader Yavaş “Zaman ayıramıyorum, çalışıyorum. Bütçe de ayıramıyorum zaten bu ekonomik koşullarda. Tatil nedir bilmem zaten, hayatım boyunca hiç tatile çıkmadım” açıklamasında bulundu.

“Tatili düşünmüyoruz, günü geçirmeye çalışıyoruz”

Hataylı bir depremzede olarak üç aydır Çanakkale’de ikamet eden Mehmet Yağar “Tatile bütçe ayırmak mümkün değil. Ben bir depremzedeyim, tatili zaten düşünemiyoruz. Biz gündelik işlerimizi görmekte, normal hayat kaygıları gütmekte bile zorlanıyoruz. Tatil düşünebilecek durumda değiliz. Sonuçta burada misafiriz. Normal bir hayat da yaşamıyoruz. Tatili düşünmüyoruz, günü geçirmeye çalışıyoruz sadece” ifadelerini kullandı.

“Tatili ailemin desteği ile yapabildim”

Tatil için ailesinden destek almak durumunda kaldığını belirten Sercan Güler “Ben tatili ailemin yanına giderek ve ailemin desteği ile yapabildim. Bu şekilde 1 haftalığına bir tatilim oldu. Ama onun dışında bir tatil imkanım olmuyor. Zaten ekonomik durum belli” sözlerini kullandı.

“Emekli maşıyla tatil mümkün değil”

Emekli maaşıyla geçinen Ziyaver Bayrak “Biz emekliyiz. Emekli maaşıyla tatile gitmek mümkün değil. Biz ancak yakın yerlere, Güzelyalı’ya falan gitmeye çalışıyoruz. Temel ihtiyaçlarını bile karşılayamıyorsun ki emekli maaşıyla tatile gidesin” açıklamasında bulundu.

“Bir ömür verdik…”

Feryal Karataş, Türkiye’de mevcut koşullarda emeklilikle yurt dışındaki emekliliği kıyas ederek “Emekli maaşıyla tatile gitmek gibi bir durum söz konusu değil. Bir ömür verdik, biz de yabancı ülkelerdeki emekliler gibi yaşamak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Esra İrem Özer


Bu haber 06/08/2023, Sunday günü yayınlandı, 793 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com