Peynir Helvası da nasibini aldı

2 months önce Ekonomi Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale’nin meşhur ürünlerinden biri olan peynir helvası, süte gelen zamdan etkilendi. Türkiye’nin süt depolarından biri olan Çanakkale’de süt bulamadıklarını ve süte gelen zam ile birlikte maliyetlerin fiyata yansıdığını belirten peynir helvası üreticileri, zor duruma düştüklerini belirttiler.

Ulusal Süt Konseyi’nin yaptığı açıklamaya göre 1 Ağustos 2023 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 3,6 yağ ve yüzde 3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütü tavsiye satış fiyatı 8,50 TL’den 11,50 TL’ye çıkarıldı.

Yapılan bu zam Çanakkale’nin meşhur ürünlerinden biri olan peynir helvasını da etkiledi. Çanakkale’de peynir helvası üreticilerine süte gelen zam karşısında bu durumun ürünlerine nasıl yansıdığını sorduk.

“Maliyeti karşılamak bizi çok zor duruma düşürdü”

Bilgin Uludağ; “Çiğ süte gelen zam şimdilik bizim ürünlerimize yansımadı fakat yakın zamanlarda yansıtacağız. Geçen seneye göre süt fiyatlarının artması bizi zor duruma düşürdü. Peynir helvalarımızı üretirken günlük olarak tonluk süt kullanıyoruz, maliyeti karşılamak bizi çok zor duruma düşürdü.

“Artan maliyetlere zam ile karşılık vermek istemiyoruz”

Bu zam bizi zora sokacak bir zam, şimdilik aynı düzeyde fiyatlarımıza devam ediyoruz. Artan maliyetlere zam ile karşılık vermek istemiyoruz başka bir yol bulmaya çalışıyoruz fakat böyle devam ederse sezon sonu peynir helvası fiyatlarına yansıyacağını düşünüyorum.”

“Süt bulmakta zorlanıyoruz”

Nursel Kütük; “Çiğ süte gelen zam, peynir helvamızın fiyatlarına yansıdı, 140 TL’den 160 TL’ye yükseltmek zorunda kaldık. Bu zam bizi oldukça zora soktu, sütün bulunmaması zaten bizi etkiliyordu. Süt üreticisi, artan gübre ve hayvan yemleri fiyatlarının olağan üstü yükselmesinden dolayı süt üretmek istemiyor. Artan maliyetler yüzünden üretici hayvanlarını kesimi yolluyor. Üretici üretmemek için direniyor bu yüzden süt bulmakta zorlanıyoruz.

“Satışlarımız arttı”

Sütün az bulunması ve süte gelen zam üretimimizi etkilemedi fakat fiyatlarımıza yansıdı. Zamlardan dolayı satışın az olacağını düşünüyorduk fakat satışlarımız arttı. Satışlarımızı arttıran etkenin yazın gelmesi ve bulunduğumuz konumun geçiş bölgesi olduğundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.”

Esra İrem Özer


Bu haber 06/08/2023, Sunday günü yayınlandı, 7403 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com