“Hayvanların başı yine dertte”

2 months önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Merkez Av Komisyonu, 31 kuş ve 4 memeli türün avlanmasına izin verdi. Kuş fotoğrafçısı Cenk Polat, avlanmasına izin verilen bazı kuşların soyunun tehlike altında olduğunu ve avlanmaları kontrol eden ekiplerin yetersiz olduğuna değindi.

Merkez Av Komisyonu (MAK), 2023-2024 av sezonu için Resmi Gazete’de, 69 kuş ve 6 memeli için av yasağı getirirken, 31 kuş ve 4 memeli türünün ise avlanmasına izin verildiğini yayımladı.

Avlanmasına izin verilen bazı türlere iller bazında yasak getirildi. Çanakkale’de ise tüm keklik türlerinin avına yasak getirildi.

Kuş fotoğrafçılığı yapan Cenk Polat, avlanmasına izin verilen bazı kuşların soylarının tehlike altında olduğunu söyledi.

“En büyük tehdit avcılık”

Cenk Polat; “Dünya genelinde kırk binden fazla türün soyu tehlike altına girdi. Bunların yüzde on üçünü kuşlar, yüzde yirmi yedisini de memeliler oluşturuyor. Kuş denilince büyük çoğunluğun aklına serçe geliyor. Bu serçelerin bile sayıları inanılmaz bir şekilde düşüşe geçti. Bunların en büyük nedenlerinden bir tanesi iklim değişikliği, küresel ısınma, tarım ilaçları geliyor ve bunlara ek olarak aslında çok büyük bir tehdit olan avcılık geliyor. Avcılık bu şekilde devam ettikçe bu türleri korumamız inanılmaz bir şekilde zorlaşıyor. Benim görüşüm Türkiye gibi bir yerde avcılığın minimum beş yıl yasaklanması ve sonrasında da kontrollü bir şekilde yapılması gerektiğini düşünüyorum.

“Türkiye’de maalesef avları devam ediyor”

Bu hayvanların avlanması kış ortası kuş sayımları diye bir etkinlik var, bu etkinlik dünyada aynı anda yapılıyor ve Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü buradaki sayımları baz alarak belirliyor. Küresel ölçekteki nesli tehlike altında olan türlere göre listeler belirleniyor. Sakarca, üveyik, elmabaş patka, kum kekliği gibi türler hassas noktadalar. Hızla soyları tükeniyor ve dünya çapında da koruma altındalar. Türkiye’de maalesef avları devam ediyor. Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü avlanmaları kontrol ediyor. Ama maalesef Türkiye genelinde bu ekipler yetersiz, her yere yetişemiyorlar.

“Türlerin soyunu ciddi şekilde tehlikeye atıyor”

Sakarca, üveyik ve elmabaş patka VU kategorisinde olmasına rağmen Çanakkale av listesinde bulunmaktadır. Bu kuşların dünyada çoğu yerde avlanması yasak fakat Türkiye’de maalesef bu kuşların avına izin veriliyor ve bu türlerin soyunu ciddi şekilde tehlikeye atıyor. Av yasağının kalkması av başladı, hayvanların başı yine dertte düşüncesine neden oluyor.

“Kesinlikle avlanmaması gereken bir tür”

Üveyik kuşu, Dünyada ve Avrupa’da da soyu tehlike altında olan bir tür. Türkiye’de kesinlikle ve kesinlikle avlanmaması gereken bir tür. Bunu yıllardır söylüyoruz ama yıllardır her listede maalesef üveyik kuşunu en başta görüyoruz. Doğaya çıkıp gezen insanlar, kamp yapan insanlar genellikle üveyik kuşlarını görüyorlardır. Ben 2006’dan beri doğadayım, kuşlara ilgim bu yıllarda başladı. O zamandan günümüze baktığımda üveyik kuşlarının inanılmaz bir şekilde sayılarının düştüğünü gözlemledim. Üveyik kuşunu artık eskisi gibi her yerde, her ağaçta, her köşe başında göremiyorum. Bizim bile fark edebileceğimiz şekilde oluyorsa, sayılarının ne hale geldiğini siz düşünün. “

Tunahan Ünsal


Bu haber 06/08/2023, Sunday günü yayınlandı, 873 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com