Pazara zam yok

6 months önce Ekonomi Güncel Medya
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Döviz kurunda yaşanan değişikler ile birlikte arka arkaya zamların gelmesi akıllara gıda sektörüne yaşanabilecek olası bir zam fikrini getirdi. Pazar esnafı, patatesten soğana, meyveden sebzeye TL’nin değer kaybetmesi nedeniyle zam yaşanıp yaşanmayacağı sorusuna cevap verdi. Esnaf, yakın süreçte zam beklenmediğini belirtirken aynı zamanda olası bir zammın alım gücü ile birlikte satışları da düşüreceğini aktardı.

Pazar esnafı, döviz kurundaki yükseliş nedeniyle gıda sektöründe önemli bir payı olan halk pazarında olası bir zam yansıması yaşanması ile ilgili görüşlerini değerlendirdi.

“Yakın zamanda doların yükselişe neden olmayacağını söyleyebilirim”

Pazarda patates ve soğan tezgahı bulunan Murat Koru “Patatesin şu an harman zamanı, bol olduğu zamanda. Şu anda yükseliş beklenmiyor. Dolar şu an patatesi etkilemez. Benim öngörüm bu şekilde. Daha ileriki süreçle ilgili biz de konuşamıyoruz. Yalnızca yakın zamanda doların yükselişe neden olmayacağını öngördüğümüzü söyleyebilirim” açıklamasında bulundu.

“Dolar aracıyı etkiler, üçüncü el satıcıyı etkilemez”

Sebze satarak geçim sağlayan Pazar esnafı Nurten Gür “Şu an bazı sebzeler düşüşte, bazı sebzeler çıkışta. Mevsim kaynaklı ne kadar bollaşırsa o kadar düşer, ne kadar azalırsa o kadar yükselir. Ama dolar nedeniyle bir yükseliş söz konusu olmaz diye düşünüyoruz. Dolar aracıyı etkiler. Mazot derler, nakliye getiriyoruz derler. Onları etkiler. Üçüncü el satıcıyı etkilemez. Biz halden aldığımız için ve hale de bahçeden geldiği için biz 50 kuruş, 1 TL koyup satıyoruz. Ancak aracı araya ne kadar fiyat farkı koyar bilemem” ifadelerini kullandı.

“Fiyatlar yükselirse de insanların alım gücü daha da düşeceği için satışlar düşer”

Meyve satıcısı esnaf Ayhan Atal değerlendirmelerini aktarırken “Meyve fiyatları pek yükselmez. Asgari ücrete zam geldiği zaman mecbur işçilerde yevmiyelerini yükseltiyorlar. Bu şekilde bir yükselme olabilir ama başka türlü olmaz. Zaten fiyatlar yükselirse de insanların alım gücü daha da düşeceği için satışlar düşer. Bu sebeple fiyatlarda bir yükselme olacağını düşünmüyorum” sözlerini kullandı.

Esra İrem Özer


Bu haber 11/06/2023, Sunday günü yayınlandı, 1088 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com