Aman Hoca Kurtar Bizi Fillerden

7 months önce Ahmet Akoğuz Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Nisan ayı sonunda “Kalipso kralı Harry Belafonte 96 yaşında öldü” haberleri üzerine çocukluğumda radyolarda, televizyonda çıkan güzel şarkılar aklıma geldi. Kalipso Jamaika’dan çıkan hareketli dans müziği. Amerikalı şarkıcı Harry Belafonte tarafından dünyaya yayılmış. Kendisi çok yönlü bir sanatçı ve ezilen zencilerin haklarını savunan bir aktivistmiş. Kendisini tanımamakla birlikte şarkılarını dinliyormuşum. “Day-oo” diye başlayan şarkı bizde de Metin Ersoy tarafından söylenirdi. Kalipso kralı esasında bizim Metin Ersoy’a verdiğimiz unvandı. Kendisi 2017 yılında vefat etmiş. Kalipso türünde onlarca şarkısı vardı ama bende iz bırakmış olan Metin Ersoy şarkısı “Aman Hoca kurtar bizi fillerden” nakaratı akıllarda kalan “Filler”dir.

Nasrettin Hoca ve Timurlenk arasında geçen fıkrayı hepimiz biliriz. Bu fıkra kalipso müziğiyle çok güzel anlatılmıştı. Her zaman çocuklara dinletilebilecek hareketli bir şarkı. Nasrettin Hoca, Timurlenk doğmadan 85 yıl önce ölmüş olmasına rağmen Anadolu insanı Timurlenk’in Anadolu işgalinde yapmış olduğu eziyetlerinden o kadar yılmışlar ki Hoca’nın zekasıyla Timurlenk’i rezil etmesini fıkralarla dile getirmişler. Kime sorsanız bu ikili Akşehir’de karşı karşıya geldi diyebilir. Zaten Timur’un filleri 1402 yılında Ankara muharebesinde kullanılmıştı ve Ankara Beynam ormanlarında saklanan savaş filleri kazanmalarına katkı sağlamıştı.

Fıkraya göre Timurlenk Hindistan’dan getirdiği fillerle Anadolu’yu işgal ediyor. Timurlenk filleri savaş olmayan zamanlarda köylere birer tane dağıtıp beslemelerini istiyor. Filler köylünün tüm ürününü yiyip bitiriyor. Köylü şikayetlerini Nasrettin Hoca’ya iletip, önderliğinde Timurlenk’in huzuruna çıkıp köylerindeki filin geri alınmasını istiyorlar. Hoca kabul edip, Timurlenk’in karşısına çıkıyor ama arkasına baktığında köylüler korkudan kaçmışlar ve Hoca yalnız başına Timurlenk’in karşısındadır. “Ne istersin?” Hoca denilince kıvrak zekalı Nasrettin Hoca kellesini kurtarmak için “Köyümüze gönderdiğiniz filden çok memnunuz ama yalnız başına çok canı sıkılıyor bize bir tane daha fil vermenizi köylüler adına istemeye geldim” diyor. Anadolu insanının şikâyet edip durduğu halde, bazen savunduğu fikirlerin arkasında durmayabileceğinin dersini veren güzel bir fıkra.

Günümüzde Timurlenk benzeri işgalciler ve onun yemekten bıkmayan fillerinin örnekleri ülkemizde var mı? Bir Nasrettin Hoca bulup ondan “Aman Hoca kurtar bizi fillerden” demeye ihtiyacımız var mı? Bir Nasrettin Hoca bulsak onun arkasında durur ve bu fıkrayı tamamen değiştir miyiz? Cevabı kestirilemez. Şarkıyı bilmeyenler ve tekrar hatırlamak isteyenler internetten arayabilir. Kalipso müziğini bize sevdiren Metin Ersoy ve Harry Belafonte’nin anısına saygıyla ve ülkemizi sömüren fillerden kurtulmak umuduyla.

 


Bu haber 07/05/2023, Sunday günü yayınlandı, 26348 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com