Emeğin Öfkesi

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Bu yıl 1 Mayıs’ta işçiler önemli bir seçimin arifesinde alanlarda buluşacak. Açlık sınırı 10 Bin, yoksulluk sınırıysa 33 Bin TL. Asgari ücret ise 8. 500. Her dönem maaşlara, çalışma koşullarına yönelik vaatlerle oy isteniyor ancak emekçiler giderek zorlaşan koşullara, giderek azalan alım gücüne alıştırılıyor. Bu ülkede bir 1 Mayısta işçiler ölüyor.

Mobbing elin işi, sen çalışansın diyerek meşrulaşıyor. Suriyeli, Afgan göçmenler sigortasız, daha az para karşılığı, daha kötü koşullarda çalışmayı kabul edecek durumda. Ancak enflasyonun da depremin de faturası ilk onlara kesiliyor. Patronların nasılsa daha kötü şartları kabul eden göçmenler var diye iş vermediği tonlarca insan var.

Emeğini kiralarken canının kıymetini evinde bırakan madenciler, Şiddetin emeklerinin karşılığına dönüştüğü doktorlar, sağlıkçılar, soğuk hava koşullarında dahi o yemeği sıcak ve vaktinde yetiştirmek zorunda olan kuryeler, dünyası başına tam anlamıyla yıkıldıktan sonra dilenci görülmeye başlanan depremzedeler, yıllarca emekleri sömürüldükten sonra artık sermayeye katkısı olmadığı için yük gibi görülen emekliler, patron ne isterse onu yazan basın, tutuklu gazeteciler, 23 Nisan’da coşkunun arasında göze görünmeyen çocuk işçiler, 1 Mayıs’ta yine çalışmak zorunda olan emekçiler, bu koşullarda bir de emeğinden önce cinsiyetine ve yönelimine vurulan prangalarıyla kadınlar,  LGBTİ+Q bireyler…

Küçük burjuva öğrencilerin, okuyabilmek için çalışması ancak çalışabilmek için okulu uzatması ve zaten verimsiz olan eğitimden geleceği için pay alamamasını da hatırlatayım. Emeğin değeri olmadığı için yozlaşan sistemde yurttaşların verimli çalışamadığının, dolayısıyla kimsenin üretimden ve hizmetten memnun olmadığının da altını çizmiş olayım. İnsan yaşamak için çalışır. Ancak yaşamak için çalışanların emekleri temel ihtiyaçları karşılamıyor. Kiralar, faturalar ödenemiyor. Eve ekmek zor gidiyor.

Bugün yine 1 Mayıs. Emeğin öfkesi alanlarda olsun.

 


Bu haber 30/04/2023, Sunday günü yayınlandı, 2246 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com