“Canım Kendim” Deyince Gerçekten “Canım” Olur Mu?

8 months önce Ayyüce Atlı Yazarlar
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

“Kendimi seviyorum” deyince kendini seviyor olur musun? “Değerliyim” deyince değerli hisseder misin sahiden? Tanıdığını sever insan, tanıdığına değer verir, şefkat gösterir…
Ben kimim? Nasıl biriyim? Neleri severim, neleri sevmem? Bu sıralar hangi duyguları yaşıyorum? Peki ya şu an nasıl hissediyorum? Bedenim nasıl, gergin ve katı mı yoksa rahat mı hissediyor? Şu an beni rahatsız eden şey ne? Şu an gerçekten yapmak istediğim şey ne? Tüm bu sorulara verdiğin cevapların ne kadarı senin özünü yansıtıyor, ne kadarı seni yetiştiren ebeveynlerinden öğrendiklerin?
Kendini ne kadar tanırsan, kendini sevebilme kapasiten o kadar artar. Kendini tanımak da duygularını fark edebilmekten geçiyor. Olan bitene, dünyayı keşfetmeye çalışan bir bebek edasıyla yargısızca bakabilir misin? Düşüncelerine odaklanma, onlar sana ait olmayan bilgilerle doludur çoğu zaman. Bedenine odaklan, o gerçek kişiliğini bulmanda sana rehber olacaktır. Ayakların yürümek mi istiyor, yürü ya da kolların diğerine sarılmak mı istedi, sarıl. Bedeninle bağlantıda olduğunda, bedenini geren, rahatsız eden bir şeyi çabucak hissedersin. Orada durup, hangi duyguyu hissettiğini fark edebilirsin. Belki de gerçekten kendini sevilmeye değer görmüyorsun. Bunu yok sayıp “kendimi seviyorum” demen işe yaramaz. Önce kabul et; “ben kendimi sevilmeye değer bulmuyorum, başkaları bana sevgi verirse, sevilmeye değer olduğumu hissediyorum”. Bunu kabul edince “kendimi sevebilmem için neler mümkün” de diyebilirsin.
Kendini sevebilmen için;
• Bedeninle ve duygularınla bağ kurabilirsin. Ne hissediyorsun? Ne hissettiğini bulmak için duygu repertuarını geliştirebilir misin? Çünkü çok fazla duygu var. Eğer duyguları bilirsen o an ne hissettiğini bulabilirsin. Bu kendini tanımanı sağlar.
• Kendine şefkatle yaklaşabilirsin. Bir hata yaptığında iç sesin suçlayıcı ve acımasız mı? Bunu değiştirelim. Bu ebeveynlerinin sana olan davranışlarını içselleştirdiğin anlamına gelir ve değişebilir. Kendinle kavgalıysan nasıl sevebilirsin kendini? Bugün yaptığın hataları tekrar tekrar düşünüp kendini suçlamak yerine hata yaptığını kabul edip kendine şefkat göstermeyi dener misin? Çünkü olabilir, herkes hata yapar.
• Kendini önemseyebilirsin. Kendini değerli bulmayan kişiler genellikle başkalarının rahatı için çok uğraşırken kendi ihtiyaçlarını önemsemez. Sen de öyle misin? Öyleysen değiştirebilmen mümkün. Bugün bütün gün seni oradan oraya taşıyan ayaklarına yakından bakabilir misin? Kendilerini nasıl hissediyorlar kulak verebilir misin? Onlara bakım yapabilir misin? Ya da o çok sevdiğin yemeği yapabilir misin kendine? Hayır misafir gelince değil tek başınayken de o çok sevdiğin yemeği yemeye layıksın, uğraşılmaya değersin.
Sevgiler…

Psikolojik Danışman & Psikoterapist Ayyüce ATLI
Sorularınız ve yazmamı istediğiniz konular için mail gönderebilirsiniz… pdayyuceatli@gmail.com


Bu haber 11/04/2023, Tuesday günü yayınlandı, 2288 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com