YIKILDIK

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7.7 büyüklüğündeki depremle uyandı Türkiye. Sadece Kahramanmaraş değil, Adana, Gaziantep, Kilis, Osmaniye, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay başta olmak üzere deprem yıkıcı etkiye neden oldu. Çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. O şokun ardından aynı bölgede Kahramanmaraş’ta bir kez daha 7.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Bir o kadar da artçı sarsıntı yaşanırken, Çanakkale’de de kurumlar koordineli bir şekilde bölgeye ekip ve yardım ulaştırmaya başladılar. Türkiye tek yürek olurken, adeta canımızdan can gitti. Yıkıldık.

Kahramanmaraş merkez üssü olan 7.7 büyüklüğündeki deprem, sabah saat 04.17’de meydana gelmişti. O saatlerde durumun yarattığı etki anlaşılmazken, acı tablo gün ağarınca ortaya çıktı. Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu illerinde deprem yıkıma neden oldu. Çok sayıda yurttaşımız hayatını kaybetti. Göçük altında kalan vatandaşlar için Türkiye’nin dört bir yanından arama kurtarma araçları seferber oldu.

Çanakkale’den AFAD ekipleri Gaziantep’e giderken, İl Sağlık Müdürlüğü koordinasyonundaki ekipler ise Adıyaman’a sevk edildi. AFAD İl Müdürü İbrahim Tarı ise Osmaniye’ye intikal etti.

7.7 büyüklüğündeki depremin ardından, aynı bölgede, yine Kahramanmaraş’ta, saat 13.24’te 7.5 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. O deprem de en Kuzey’den en Güney’e kadar derinden hissedildi ve bir yıkım daha gerçekleşti. Türkiye bir acıdan adeta diğer acıya geçti.

Çanakkale’de kısa sürede yardım kampanyaları başlatılırken, kurumlar ve STK’lar acil kodla seferber oldular. Kan bağışı başta olmak üzere, deprem bölgesine gönderilecek olan yardımlar için koordinasyon sağlandı.

Çanakkale Valiliği tarafından, yapılan kamuoyu bilgilendirmesinde, yardımın nasıl yapılacağı ve nelerin lazım olduğu kamuoyuna duyuruldu.

Türkiye, derin bir yara alırken, biz haberi yazdığımız dakikalarda, can kaybı artmaya devam ediyordu.

Çanakkale Gündem Gazetesi olarak deprem ve depremlerde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına, sevenlerin başsağlığı dileriz. Yaralı vatandaşlarımıza ise Allah’tan acil şifalar dileriz.

Tunahan Ünsal


Bu haber 06/02/2023, Monday günü yayınlandı, 2124 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com