Türkiye Şampiyonu Çanakkale’den

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Taekwondo Federasyonu Başkanlığının 2023 yılı faaliyet programında yer alan Büyükler Türkiye Taekwondo Şampiyonası 13-17 Ocak tarihleri arasında Konya ilinde yapıldı. 49 kilogramda tatemiye çıkan Lapseki Belediyesinden sporcumuz Zeynep Taşkın, çoğu maçlarını nakavt ile toplamda 7 maç alarak Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Şampiyona 72 il ve 745 kulüpten olmak üzere 2047 sporcu katıldı. Çanakkaleli sporcular 8 sporcu ile katınılan şampiyonaya günde çift antrenman yaparak hazırlandılar. 49 kilogramda tatemiye çıkan Lapseki Belediyesinden sporcumuz Zeynep Taşkın, çoğu maçlarını nakavt ile toplamda 7 maç alarak Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Şampiyonluk sonrası Taşkın şu açıklamalarda bulundu: “Bugün burada çok büyük bir başarı elde ettim. Bu başarının önemi buradaki altın madalyadan ziyade benim önümde açtığı kapılar oldu. Bu şampiyonluk bana büyükler kategorisinde de milli takıma girmemi sağlayacak. Daha önce yıldızlar kategorisinde milli takıma girerek Avrupa, Balkan ve Uluslararasında şampiyonluklarım vardı lakin çok zor başarı edilebilen Büyükler kategorisinde Milli takıma girmiş olmanın gururunu ve mutluluğunu yaşıyorum. Çünkü büyükler kategorisinde başarılı olabilmek için olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu olmuş birçok sporcular ile karşılaşmak ve yenmek zorundasınız. Ben tatamide birçok dereceleri ve başarılı olan sporcuları yenerek bunu başarmış bulunmaktayım. Şubat ayında İstanbul’da yapılacak olan Uluslararası Turkish Open Taekwondo Şampiyonasına milli takım adına katılma hakkı kazandım. Ayrıca yine şubat ayında İstanbul’da Dünya Taekwondo Federasyonu tarafından organize edilecek olan Dünya Federasyonu Başkanlık Kupası Taekwondo şampiyonasına Türkiye’yi temsilen katılacağım. İnşallah bu iki büyük şampiyonadan da şampiyonluklar alarak bayrağımızı dalgalandıracağım. Öncelikle aileme sonrasında bana büyük desteklerde bulunan Lapseki Belediye Başkanımız Sayın Eyüp Yılmaz Bey’e ve bana taekwondo sporunu sevdiren ve bu spor dalında beni yetiştiren hocam Sayın Hasan Altunışık’a çok teşekkür ediyorum. Daha büyük gururlar kazandırmayı, bana verilen emeğin ve desteğin karşılığını bu şekilde vermeyi hedefliyorum.”

Çanakkale Taekwondo İl Temsilcisi Hasan Altunışık başarıyı şöyle değerlendirdi: “Taekwondo sporuna Türkiye’de ilgi çok büyük. Her katıldığımız şampiyonada 2500’in üzerinde sporcu katılıyor, şampiyon olabilmek için minimum 7-8 maç kazanmak gerekiyor. Bu Şampiyonalarda şampiyon olmak gerçekten zor, hele büyükler kategorisinde çok daha zor. Sporcumuz Zeynep Türkiye Şampiyonasında zoru başardı ve birinci oldu. Şampiyon olması ile milli takım adına iki turnuvaya katılarak ülkemizi temsil edecek. Ben inanıyorum ki iki büyük şampiyonadan da birincilikler alarak çok büyük bir başarıya imza atacağına ve bayrağımızı dalgalandıracağına inanıyorum. Taekwondo camiasında Türkiye, Dünya’da parmakla gösterilir bir ülkedir. Bunu açık göstergesi olarak uluslararası alanda aldığımız başarıları gösterebiliriz.”

Haber Merkezi


Bu haber 23/01/2023, Pazartesi günü yayınlandı, 1963 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com