“Dostluk ve Barış İçinde Yaşamak Ödevimizdir”

2 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Atina’da gerçekleşen B40 Balkan Şehirleri Ağı Belediye Başkanları Zirvesi’ne katıldı. Başkan Gökhan zirvede yaptığı konuşmada, “Kültürel ve tarihsel bağlarımız bize sonsuza dek dostluk ve barış içerinde yaşama ödevi vermiştir” ifadelerini kullandı.

Balkan Zirvesi ile ilgili Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, yapmış olduğu bilgilendirmede, “Medeniyetler çatışmamalı, aksine dayanışıp, güçlenerek insanlık, çevre kısaca daha iyi bir yaşam için işbirliğinde bulunmalı.

İşte bunun güzel bir örneği, benzer tarihi, kültürel değerleri paylaştığımız B40 Balkan Şehirleri Ağı Belediye Başkanları Zirvesinde Atina’da yaşanıyor.

Ortak sorunlara ortak çözümler, dostluğun ve iş birliğinin gelişmesi için bulunduğumuz @b40_network Belediye Başkanları Zirvesinde tüm mevkidaşlarıma görüşlerini paylaşma fırsatı verildi, ben de yaptığım konuşmamı paylaşmak istedim. Atina’dan sevgilerle” ifadelerini kullandı.

Gündemde Ortak Vizyon ve İşbirlikleri Var

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kurucu başkanlığını yaptığı B40 Balkan Şehirleri Ağı dönem başkanlığını, Atina Belediye Başkanı Kostas Bakoyannis’e devrettiği B40 Zirvesinde, Balkanların zengin tarihinin birleştiriciliğinden yola çıkarak, bu ruhun dünyaya yayılması, iklim krizi, göç gibi konular başta olmak üzere ortak sorunlara ortak çözümler üretilmesi ve ortak bir vizyon belirlenmesi, maddi işbirliklerinin ötesinde dostluk ilişkilerinin kurulması, gençlerin desteklenmesi, akıllı kalkınma ve sürdürülebilir kentler yaratılması gibi konu başlıkları üzerinde duruldu.

Zirvede Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da bir konuşma yaptı. Başkan Gökhan, “Sizleri Troia’nın rüzgarlarıyla zenginleşen, Assos’un bilgeliğiyle gelişen, Barışın ve Özgürlüklerin Kenti Çanakkale’den antik adıyla Dardanel’den sevgi ve saygıyla selamlıyorum… Benim geldiğim ve Belediye Başkanı olduğum şehrin hemen karşı kıyısında Gökçeada (İmroz) vardır, halen Rum hemşerilerimizin yaşam sürdüğü, kültürlerini, dillerini, dinlerini yaşattıkları… Yine Çanakkale’de Erenköy vardır, O köy ki 1923 yılından önce Türklerin yer almadığı, yalnızca Rumların yaşadığı 8 bin nüfuslu bir köy, o dönem Rumların verdiği isimle “Renköy”… Düşünün o yıllarda bölgenin en büyük Metropolitan Kilisesi Erenköy’de kurulmuş… Bugün Erenköy’ün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında dolaşırken, hala eski Rum Evlerini, Rumların bizlere, kentlerimize, kültürlerimize bıraktıkları derin hatıralarının izlerini sürersiniz. Bu yakınlık, bu iç içe geçmişlik, bu komşuluk bizleri derin ve sarsılmaz bağlarla bağlamıştır… Bu bağ çok uzun yıllar evvel halklar arasında kurulduğu için onu yok etmeye hiçbir güç yetmez… Çanakkale’de bu örneğin dışında Balkan coğrafyasından göçmüş gelmiş ama kalbini doğduğu topraklarda bırakmış binlerce muhacir yurttaşımız bulunmaktadır. Çanakkale’de Pomaklar, Romanlar, Tatarlar, Giritliler, Makedonyalılar, Arnavutlar ve daha pek çok halk varlıklarını barış ve dostluk içerisinde sürdürüp, Atalarının kültürlerini yaşatmak için de yoğun çalışmalar üretmektedirler. Bizler de bu çalışmalarda yerel yönetim olarak, Balkan göçmeni hemşerilerimizin kurdukları sivil toplum kuruluşları ile daima iyi ilişkiler kurmakta, çalışmalarını desteklemekteyiz. “Daha İyi İş Birliği, Daha İyi Gelecek” mottosuyla kurulan B40 Balkan Şehirleri Ağı içinde bulunmak ve Balkan coğrafyasındaki Belediye Başkanları ile ekonomik, kültürel pek çok konuda işbirliği yapmak bize ortak geçmişimizin yüklediği kıymetli bir misyondur. Çünkü kültürel ve tarihsel bağlarımız bize sonsuza dek dostluk ve barış içerinde yaşama ödevi vermiştir…” dedi.

Tunahan Ünsal


Bu haber 23/01/2023, Pazartesi günü yayınlandı, 411 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com