Zamlara alışan bir toplum

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Sürekli olarak farklı ürünlerde farklı kalemlerde zam haberleri geliyor. Evet zam haberlerine alıştırıldık diye düşünüyoruz. Markete gittiğimizde veya başka bir yerde bir zamla karşılaştığımızda, bunun normal olduğunu savunmak başkalarının ekmeğine yağ sürmektir. Biz tamamen tepkisiz bir nesil değiliz olamayız.

Eskiden zam geldiği zaman halkta bi tepki olur, uzun süreler konuşulur ve gündemde yerini alırdı. Son zamanlarda gelen zamlar sanki normalmiş gibi hiç olmamış gibi karşılanıyor. Kimse bir yerlerde bir şeyleri sorgulamıyor. Aranmayan hak asla bulunmaz. Vatandaşın yaşam hakkını savunacak olan birbirine destek olan vatandaştır.

Yılbaşında ne olacak diye düşündüğüm zaman, kendi kendime zam olacak diyorum. Herkes asgari ücrete gelecek zam mı değil, farklı kalemlere gelecek zamları tartışıyor. Paranın miktarı değil onunla ne alınabildiğini anlama açısından bunu da anlamlı buluyorum.

Gösterilen tepkilerin bir şeye yaramadığını asla düşünmeyin. Çıkarcı esnaf veya çıkarcı gruplar kim olursa olsun gelen her tepkiyi kendi aralarında konuşuyorlardır.

Ekmeğe zam, suya zam, doğalgaza zam, bu başlıklar normal başlıklar değil. Biz yazdığımız zaman siz de normalmiş gibi okumayın. Asgari ücretin yeterliliği noktasında, gıda maddelerine gelen zamlara müdahale edilmesi gerekir. Bu anlamda halkı rahatlatacak her hamle herkesin yararına olacaktır. Alışmayan ve sorgulayan bir toplum önce kendine sonra geleceğe faydalı olacaktır.

 


Bu haber 02/12/2022, Cuma günü yayınlandı, 376 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com