“Kazdağlarında büyük sorun yaşandı”

2 ay önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Genel Maden işletmecileri Derneği (GEMAD) Başkanı Cemil Öktem’in ev sahipliğinde İstanbul’da MİLPORT otelde bir araya gelindi. Sektörün sorunları toplantıda dile getirildi. Söz konusu olan sorunlarına dair çözümler sunuldu. Yazar Rüştü Bozkurt’un soruları toplantıya yön verdi. Çanakkale Madenciler Derneği (ÇAMAD) Başkanı Mehmet Naci Tülek, toplantıda Kaz dağlarında büyük sorun yaşandı. Karşımızda çevreciyiz diyen STK’lar var. Bilgi kirliliği yaratıyorlar” ifadelerini kullandı.

Gerçekleşen toplantıya Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Madencilik Meclis Başkanı İbrahim Halil Kırşan, S&B Endüstriyel Mineraller AŞ. Başkanı Dündar Ergunalp, Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkan Yardımcısı Mehmet Tuncer, Altın Madencileri Derneği (AMD) Başkanı Mehmet Yılmaz, Krom Üreticiler Derneği Başkanı Bülent Aksu, Çanakkale Madenciler Derneği (ÇAMAD) Başkanı Mehmet Naci Tülek, T. Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticiler Birliği (TÜMMER) Başkanı Hanifi Şimşek, Agrega Üreticileri Birliği (AGÜB) Başkan Yardımcısı Temel Yaz, Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Başkanı Ali Emiroğlu katılım sağladı.

Türkiye’deki madenlerin oldukça önemli birer değer olduğunu ifade eden Genel Maden İşletmeciler Derneği (GEMAD) Başkanı Cemil Ökten dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Başkan Cemil Ökten,” Ülke kaynaklarının yönetiminden sorumlu olanların bu gerçeğin ne ölçüde farkında olduklarını bilmiyorum. Bu geçmişte de böyleydi. Türkiye’de kaynak planlaması hiçbir zaman rasyonel olarak ileri bir vizyonla öngörülerek yönetilemiyor. Sektör maalesef orman, çevre, madencilik beklentileri arasında sürekli problem yaşıyor. Madenlerimizin oluşum ve işletme koşulları dikkate alındığında yoğun emek ve sermaye ile işletilebilir rekabet edebilir özelliklerde. İspanya ülkemizde küçümseyerek baktığımız agrega madenlerini bile teşvik ediyor. Bugün dünya da doğalgaz krizi çıktığında Avrupa tüm termik santrallarını tekrar devreye alabiliyor. Türkiye’nin madencilik vizyonu Yeraltı ve yer üstü kaynaklarını birlikte yönetilmesi üzerine inşa edilmeli. Çözüm üretmek yerine tartışma üretme anlayışı tbiliyor. Türkiye’nin madencilik vizyonu Yeraltı ve yer üstü kaynaklarını birlikte yönetilmesi üzerine inşa edilmeli. Çözüm üretmek yerine tartışma üretme anlayışı tüm kaynakların yönetimine zarar veriyor. Vizyonumuz da ve belirlediğimiz projeksiyonda sorun var “ dedi.

Gerçekleşen toplantıda Çanakkale Madenciler Derneği (ÇAMAD) Başkanı Mehmet Naci Tülek,” Bizde sıkıntı olarak en büyüğü Kaz Dağları meselesi” ifadeleriyle dikkat çekti. Açıklamalarına devam etti.

Çanakkale Madenciler Derneği (ÇAMAD) Başkanı Mehmet Naci Tülek,” Kapatılan alanların tamamının Kaz Dağları olmadığını söyledi. Madenciliğin her türlüsüne karşı bir durum olduğuna dikkat çeken Başkan Tülek,” Burada madencilik olmuyor ama zeytin ağaçları kesilip yazlık evler yapılıyor. Kaz dağlarında büyük sorun yaşandı. Karşımızda çevreciyiz diyen STK’lar var. Bilgi kirliliği yaratıyorlar. Kamuya yazılar yazıyorlar. Yerel halkın orada böyle bir kaygısı yok. Oraya gelen radikal uçlar ciddi anlamda etkili oluyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Haber Merkezi


Bu haber 02/12/2022, Cuma günü yayınlandı, 555 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com