Bakan Akar Yunanistan’a seslendi “Akıllı, Mantıklı Olun”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti Milletvekilleri, MYKY üyeleri adeta Çanakkale’ye çıkarma yaptılar. Deniz Polisevi’nde, basın mensupları ile bir araya gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Akar, “Devletimizin etki alanı 3 kıta, ilgi alanı bütün dünya oldu” derken, Çanakkale’den komşu Yunanistan’a seslendi. “kendinizi havalarda görmeyin, ayaklarınız yere bassın, akıllı, mantıklı olun ve bu işlerimizi oturup konuşalım, çözelim ve sulhu sükunu sağlayalım” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türkiye Yüzyılı Başlıyor 2023’e Doğru Şehir Buluşmaları programı kapsamında, Çanakkale’ye geldi. Bakan Akar ile birlikte, AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, MKYK Üyeleri Bayram Şenocak, Hasan Sert, Ahmet Bilal Kıymaz, Emre Cemil Ayvalı, AK Parti İzmir Milletvekili Cemal Bekle, AK Parti Bursa Milletvekili Zafer Işık, AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, AK Parti İl Başkanı Naim Makas, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Aynur Tuna Yavaş, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder de katıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, yapmış olduğu konuşmada, “Devletimizin etki alanı 3 kıta, ilgi alanı bütün dünya oldu. Dolayısıyla buna bağlı olarak tarihimize, şöhretimize yaraşır şekilde çalışmalarımızı yoğun bir şekilde yapıyoruz. Bizden ümidi olanların ümitlerini karşılamak suretiyle elimizden geldiğince Cumhurbaşkanımızın peşinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Irak’ın kuzeyindeki Pençe serisi operasyonlarımız devam ediyor. Suriye’nin kuzeyinde bazılarının içine düştüğü ‘terör koridoru kurma’ sevdasını Mehmetçik, tahrip etti. Orada bir terör koridoru kurulmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Pençe Kilit Harekatı büyük bir başarıyla devam ediyor. 491 terörist etkisiz hale getirildi. Pençe Kilit Harekatı önemli. Bugüne kadar Irak’ın kuzeyinde yaptığımız çalışmalarda açık bir alan kalmıştı. Pençe Kilit o alanı kapatacak ve sınırlarımızın giriş ve çıkışın tam kontrolü mümkün olacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekatında herhangi bir tehdit yok. Bizim tek amacımız Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, mevcut kurallar çerçevesinde ülkemizin, milletimizin hakkını, hukukunu korumak. Bunun için yapılması gereken ne varsa bundan sonra da yapmaya hazırlanıyoruz. Ne zaman, nerede ne yapmak gerekiyorsa, neyi gerektiriyorsa yeri ve zamanı gerektiğinde Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar olduğu gibi gereğini yaptı, bundan sonra da yapmaya devam edecek. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Diyoruz ki teröristlere olan desteğinizi kesin, ilişkinizi kesin, bunları desteklemeyin, bunlardan vazgeçin. Bunlarla bir yere varamazsınız. Sizin müttefikiniz, sizinle iş birliği yapabilecek güç: Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Dolayısıyla terör ile mücadelede dayanacağınız dayanak Türk Silahlı Kuvvetleridir, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir diye kendilerine hatırattık, hatırlatıyoruz.

Yunanistan ile münasebetlerimizde son derece sabırlı, uluslararası hukuka uygun, iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, Ege’nin zenginliklerinin adil şekilde paylaşılması için yapılması gerekenlerin diyalog ile yapılması konusunda tekliflerimizi her zaman ortaya koyuyoruz.

Biz barışçıl yol ve yöntemlerle bu işin çözülmesinden yanayız. Bizim diyalog çağrımız bir zafiyet değil, ‘hakkımızı hukukumuzu koruyacağız, hiçbir oldubittiye izin vermeyeceğiz’ dememiz de bir tehdit değil. Herhangi bir şekilde üçüncü tarafların söylemleriyle kendinizi havalarda görmeyin, ayaklarınız yere bassın, akıllı, mantıklı olun ve bu işlerimizi oturup konuşalım, çözelim ve sulhu sükunu sağlayalım.

Bununla birlikte beyhude silahlanma çalışmaları, suni ittifaklar var. Özellikle silahlanma yarışı ciddi borç probleminde olan Yunanistan’da halkın refahına kastediyor. Bazı siyasiler, emekli askerler, emekli diplomatlar, akademisyenler dahil aklıselim Yunanlar bunu görüyor ve ikaz ediyor. Biz de diyoruz ki bunlara kulak verin. Fakat maalesef bu konuda hala sıkıntılar var. Bazıları bu konudaki iyi niyetimizi olumlu adımlarımızı sabote ediyorlar. Bunun da farkındayız” açıklamasında bulundu.

Tunahan Ünsal

 


Bu haber 02/12/2022, Cuma günü yayınlandı, 824 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com