Eti geçti duydun mu? Bıçak Kemikte

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Peynir fiyatları yükselmeye devam ediyor. Üreticiler bu fiyatlara yakın zamanda tekrar zam geleceğini konuşuyor.

Süt üreticilerinin uyarıları sonuç buldu. Bir sanal alışveriş sitesindeki fiyatlara göre, bugün itibarıyla 700 gr kaşar peynir fiyatı ortalama 115-165 TL arasında satılırken, dana kıyma dana kuşbaşı fiyatları 110-150 liradan satılıyor.

Alt sınıf son günlerde sofrasında peynir ve süt bulunduramıyor. Hepimizin küçükken bazen anne zoruyla bazen kendi isteğimizle içtiğimiz süt, yediğimiz peynir sofralardan uzaklaşıyor. Size kötü bir haberim daha var. Süt üreticilerine göre eğer önlem alınmazsa, artan girdi maliyetlerinden dolayı fiyatlar gitgide yükselecek.

Eskiden köylerde bulunan mandıralar kapanırken, enflasyon karşısında yenik düşen üreticiler, süt üretmek yerine ineklerini satıyorlar. O üreticiler tekrar üretmeye döner mi? Hep beraber zamanla göreceğiz.

Vatandaşlar süt ve et fiyatlarından şikayet ediyor. Geçtiğimiz günlerde yaptığım röportajda insanların her geçen gün daha az peynir aldığını belirten satıcı ve bir kalıp peynire bu kadar para verilir mi? Diyen müşteri arasında kalmıştım.

Vatandaşlar sürekli olarak altta kalmaya devam ediyor. Enflasyonun altında kalıyor. Siyasetin altında kalıyor. Pahalılığın altında kalıyor. Fabrikada bulunan işçiler emeğinin altında kalıyor.

Yapılacak gerekli düzenlemeler veya değişim bir an evvel olmalı. Üretici kazanamazken, tüketicinin de ulaşamaması, sorun yaratmaya devam ediyor. Vatandaşların, çocukların süt ve süt ürünlerine ulaşabilmesi için, kim ne gerekiyorsa yapılmalı.

Küba, devrimin ilk yıllarından beri 0-7 yaş arasındaki bütün çocuklara ve gebelere günde yarım litre süt veriyor. Hep Batıyı mı örnek alacağız? Bir kere de sosyalistleri örnek alalım.

 


Bu haber 29/11/2022, Salı günü yayınlandı, 338 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com