Feminist kadınlar,” Susmadık, korkmadık, itaat etmedik, etmeyeceğiz”

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Gününde feminist kadınlar gece yürüyüşü düzenledi. Çanakkaleli kadınlar ellerinde pankartlar, ve sloganlar ile kordonda yürüyüş düzenlediler. Kadın yürüyüşüne kadınlar yoğun katılım gösterdi. Yürüyüş sloganlar ile devam ederken, kadınlar manolya ağacının önüne pankartlarını bıraktı ve halay çektiler. Çanakkale Barosu kadınlara destek olmak amacıyla, eyleme katılım gösterdi.

Çanakkale Feminist Dayanışmanın çağrısıyla kadınlar bir araya geldi. İstanbul Sözleşmesi’nin önemini vurgulayan kadınlar, Eylemin ardından kadınlar basın açıklamasında bulundu. Kadınlar, İran’dan Türkiye’ye ve dünyanın her yerinde mücadele etmeye kararlı olduklarını vurguladılar ve basın açıklamasına devam ettiler.

“Hayatlarımıza ve haklarımıza göz dikmesine izin vermeyeceğiz!”

Kadınlar basın açıklamasında,” İran’dan Türkiye’ye ve dünyanın her yerinde mücadele etmeye kararlıyız.  İsyandayız! Umutluyuz!  Ekonomik kriz ile birlikte şiddet sadece erkeğin ev içerisinde kadın emeğinin görünmezliği, ve erkeğin bu emek üzerindeki tahakkümü olmaktan çıktı. Devlet eliyle yaratılan bu sosyal güvencesizlik ortamında kadınlar ve lgbti+lar, işsiz kalmamak için patronların her türlü baskısına dayanmaya çalışıyor. Enflasyon, tüketim mallarının fiyatlarını sürekli artırırken, bizler,  sırtımızdaki kamburla her şeyin en ucuzunu bulma maratonunu koşuyoruz. Ücretlerin erimesi psikolojik gerilimi artırırken ekonomik kriz ve geçim sıkıntısının bedelini,  yine kadın ve lgbti+lar ödüyor. Medyasıyla, fetvasıyla, politikasıyla iktidarın kışkırttığı erkekliğin, hayatlarımıza ve haklarımıza göz dikmesine izin vermeyeceğiz!

“Her gün palazladığınız erkeklik, aile içinde kadınları katlediyor”

Çocuk istismarı yine aile içinde gizleniyor. Kadınlar ev içine kapatılıyor; ev işleri, bakım emeği ve çocuk bakımının yükleri ise sadece kadının görevleriymiş gibi kutsallaştırıyor.. Bugün haklarımızı gasp etmeye çalışanlar, karşımıza “güçlendirilmiş aile” projesiyle çıkıyorlar. Kadınlara kaç çocuk yapacaklarını söyleyenlere, kadınları “aile hizmetinde kariyer” yapmaya zorlayanlara sözümüz var: Her gün palazladığınız erkeklik, aile içinde kadınları katlediyor. Her gün kutsadığınız aile kavramı, kadınlar için birer şiddet yuvası! Bizi sadece “kutsal aile” içinde tanımlayan gerici politikalardan güç alan erkek şiddeti gösteriyor ki tek adamıyla, yandaş medyasıyla, polisiyle, mahkemesiyle örgütlenmiş erkek egemen devlete karşı en büyük gücümüz “örgütlülüğümüz”. Eşitlik, özgürlük ve barış için örgütlü mücadele dışında bir seçeneğimiz yok.

“Bir kez daha bu sokaklardan meydan okuyoruz”

Bizi korkutmaya, sindirmeye, yaşamdan izole etmeye çalışanlara bir kez daha bu sokaklardan meydan okuyoruz. Bizler, umudu büyütmek için biriktirdiğimiz kalabalığı hatırlayanlarız! Her türlü erkek-devlet şiddetine, nefret suçlarına, savaş politikalarına, yoksulluğa dur demek için, hayatlarımız ve haklarımız için, Buradayız diye haykırmak için, bugün alanlardayız.  Alanlarda olmaya devam edeceğiz! Hayatlarımızın da haklarımızın da tek güvencesi biziz. Ne dün ne de bugün susmadık, korkmadık, itaat etmedik, etmeyeceğiz” ifadelerine yer verdiler.

Cihan Peker


Bu haber 27/11/2022, Pazar günü yayınlandı, 1894 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com