Gençler Neden Ülkeden Kaçıyor

Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Türkiye’den yurtdışına göç eden kişi sayısı son yıllarda iyice arttı, 2016 yılında 69.236 kişi yurtdışına giderken bu sayı 2018 yılında 136.740 kişiye yükseldi. Aynı zamanda her yıl 50 bin öğrenciden okumak için yurtdışına çıkıyor.

Peki, bu kadar insan neden yurtdışına gitmeyi bir seçenek olarak görüp ülkemizde durmuyor?

Son yıllarda iyice artan ekonomik sebepler insanların yurtdışına çıkmasındaki temel sebeplerden biri. Avrupa ülkelerinde alım gücü daha yüksek insanlar refah içinde yaşayabiliyor. Ülkemizde ekonomik sıkıntılarla boğuşan insanlarda ülkeden ayrılıp Avrupa’da yaşamaya başlıyor. Ama tek sebep ekonomi mi derseniz bence hayır. Son yıllarda ülkemizde bir korku distopyası hâkim. İnsanlar fikirlerini özgürce belirtemiyor. Söylemek istedikleri şeyleri hep içinde tutuyor. Çünkü korkuyor korkuyoruz kendi kendimize oto sansür uyguluyoruz. Sizlere soruyorum kaç kere tweet atarken yarısında silip aman başımıza iş almayalım diye sildiniz çok kez değil mi? Ülke bu haldeyken gençler niye ülkeden kaçmasınlar ki düşüncelerimizi bile özgür bir şekilde ifade edemediğimiz bir ülkede kim durmak ister ki. Ben bu ülkeden gitmek isteyen kızmıyorum kızamıyorum çünkü ne zaman ülkeden gitmek isteyen biri ile konuşsam haklı buluyorum. Kimisi ekonomik sebeplerden gitmek istiyor. Kimi yukarıda bahsettiğim ülkedeki korku ikliminden kaçmak istiyor.

Peki bu genç nüfusu nasıl ülkemizde tutacağız? Bir kere gençlerin dilinden anlayacağız. Sokak röportajlarında telefonunu çıkar diye bağırmayacağız. Evet size sesleniyorum benden yaşça büyük abi ablalarım. Bu tür istekler gençlerin ihtiyacı ve bunlar lüks değil Avrupa’da bir Alman en son model telefonu çok ucuz fiyatlara alabiliyorsa,  benim ülkemdeki vatandaşımda alacak.

İngiltere’de bir genç orijinal ayakkabı giyip bunlara 100-200 birim para veriyorsa benim ülkemde gençte en güzel ayakkabıyı giyecek ve bu ayakkabıya 1000-3000 lira para vermeyecek. Bu ülkede savaşlar verildi yüzbinlerce insan Çanakkale’de şehit oldu ne için oldu? Gelecek nesiller boyunduruk altına girmesin rahatça yaşayıp ülkesini ileri taşısın diye. Bu gençler yarın ne yiyeceğini ay sonu kirayı nasıl denkleştireceğini düşünürken nasıl bu ülkenin gelecek 50 yılının temelini atsın. Bu ülke gençlere emanet ve ülkeyi ileriye taşıyıp refah ulaştıracak kişilerde yine bizleriz. Umutsuzluğa kapılan umutlara tükenen bütün arkadaşlarıma son olarak Ahmed Arifin şu dizileri ile seslenmek istiyorum.

Öyle yıkma kendini,

Öyle mahzun, öyle garip…

Nerede olursan ol,

İçerde, dışarda, derste, sırada,

Yürü üstüne – üstüne,

Tükür yüzüne celladın,

Fırsatçının, fesatçının, hayının…

Dayan kitap ile

Dayan iş ile.

Tırnak ile diş ile

Umut ile sevda ile düş ile

Dayan rüsva etme beni.

 


Bu haber 26/11/2022, Cumartesi günü yayınlandı, 247 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com