“Öğretmenler boyun eğmeye zorlanmaktadır”

1 hafta önce Güncel Manşet Video
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi. Törende Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Öğretmenler gününün aslına öğretmenlerim haklarının hatırlatıldığı bir gün olması gerektiği vurgulandı. Gerçekleşen törende öğretmenlik mesleğinin AK Parti iktidarı ile birlikte değersizleştirildiği vurgulandı. Törene siyasiler ve öğretmenler, sendika temsilcileri katılım gösterdi.

Gerçekleşen Törene CHP Çanakkale İl Başkanı Metin Ümit Ural, İYİ Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Yasin Hacımusalar, öğretmenler katılım gösterdi.

Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği Başkanı Yüksel Özdemir basın açıklamasını okudu.

Öğretmenler düşük ücrete ve olumsuz koşullara boyun eğmeye zorlanmaktalar”

Sayıları yaklaşık bir milyon iki yüz bine ulaşan öğretmenlerin çalışma koşulları giderek kötüleşmiş, enflasyon karşısında ücretleri erimiş, satın alma gücü zayıflamıştır. Kadrolu, sözleşmeli, ücretli statülerde ayrıştırılarak çalıştırılan öğretmenler, atama bekleyen yüz binlerce işsiz öğretmenler de tehdit edilerek, düşük ücrete ve olumsuz koşullara boyun eğmeye zorlanmaktalar.

“Öğretmenlerin haklı mücadelelerini destekliyoruz”

24 Kasım Öğretmenler Gününün, sadece bir anma günü değil, aynı zamanda bir mücadele günü olduğu bilinciyle, Cumhuriyetimizin tüm kazanımlarını tersine çevirme konusunda bir hayli yol almış olan iktidara karşı, Cumhuriyet Eğitim Devrimi Kahramanları Vasıf Çınar, Mustafa Necati, Saffet Arıkan, Hasan Ali Yücel ve İsmail Hakkı Tonguç’un hedefledikleri aydınlanmacı öğretmen kimliğinin yeniden kazanılması için öğretmenlerin haklı mücadelelerini destekleyerek, mücadelenin kararlılıkla sürdürülmesi konusunda örgütlü ve demokratik biçimde davranan tüm öğretmenlerin sorunları, talepleri ve eğitim sistemi üzerine bir düşün ve tartışma platformu oluşturularak kamuoyunun dikkatine sunmayı görev sayıyoruz” ifadeleri yer aldı.

Cihan Peker


Bu haber 24/11/2022, Perşembe günü yayınlandı, 383 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com