“Kadına şiddet insanlık suçudur”

1 hafta önce Güncel Manşet
Sosyal Medya'da Paylaşın Facebook Twitter

AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kadına yönelik her türlü şiddetin insanlık suçu ve insan hakları ihlali olduğunun altını çizen Milletvekili İskenderoğlu, “Kimden ve nereden gelirse gelsin, bu konuda ‘amasız-fakatsız’ mücadeleyi sürdüreceğiz” dedi.

Kadına karşı şiddetle mücadelede çok sayıda yasal düzenlemeler yapıldığını, tedbirler alındığını hatırlatan İskenderoğlu, şiddetin neden değil, sonuç olduğu gerçeğiyle hareket ederek şiddeti doğuran sebepleri tüm boyutlarıyla ortadan kaldırana kadar mücadele edeceklerini söyledi. Kadına yönelik şiddetin önlenmesi için birçok düzenlemeler yaptıklarını önleyici politikalar geliştirdiklerini hatırlatan Milletvekili Jülide İskenderoğlu, “Bildiğiniz gibi, bu yılın Mayıs ayında, 323 Sıra Sayılı Türk Ceza kanunu ve Bazı kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Gazi Meclisimizde görüşülerek kanunlaştı. Kanun teklifi, Kadına ve sağlık çalışanlarına şiddet olayları ile ilgili cezaları düzenliyor. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, kadına karşı şiddet, toplumsal ve vicdani bir yara olarak devam ediyor.

Her ülke gibi Türkiye’miz de bu anlamda birçok yasal düzenleme yaptı. Adalet Bakanlığınca hazırlanan ve Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 Mart 2021 de açıkladığı İnsan Hakları Eylem Planında “özgür birey, güçlü toplum ve daha demokratik bir Türkiye” vizyonu doğrultusunda aile içi şiddet ve kadına karşı şiddetle mücadelenin etkinliğinin artırılması yönünde hedefler ortaya konulmuştu. Bu vizyon doğrultusunda 4. Yargı paketiyle kadına karşı şiddetin cezalarını artırdık. 2 Mart 2021 de açıklanan İnsan Hakları Eylem Planında belirtilen hedefler ve ihtiyaçlar doğrultusunda kadına şiddetin önlenmesiyle ilgili Kanun çalışması hazırladık.

Bu nedenle, başta Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız, İçişleri Bakanlığımız, ilgili Kurum ve kuruluşlar bu konuda çalışmalarını sürdürüyorlar. Ne zaman, nereden ve kimden gelirse gelsin kadına uygulanan her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşıyız. Bu bilinçle kadınıyla erkeğiyle fert fert bizi biz yapan tüm değerlerimizle mutlu huzurlu Türkiye için çalışıyoruz. Unutmayalım ki ne tür sorun, ne tür problem olursa olsun sevgi ve saygının çözemeyeceği hiçbir şey yoktur. Bu inançla şiddetin hiçbir türünün yaşanmadığı, herkesin insan olma onur ve değerini yaşadığı bir toplum olma dileklerimle saygılar sunuyorum” dedi.

Haber Merkezi


Bu haber 24/11/2022, Perşembe günü yayınlandı, 292 defa görüntülendi
*
Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com